A loan of $1,550 helped a member to buy supplies for her handicrafts and decorating items.


Maviş Group's story

Zeynep is 32 years old and was born in Eskişehir. She is married with one child. Her husband is a taxi driver. Zeynep is a very sociable woman. She has good relationships with the people around her. She thinks that a woman should work, not stay at home. She established the idea that “before you consume, you need to produce” as her principle in life and has even spread this idea to her neighbours. She has been a member of Maya for two years.

After building her group, she and the group members have been doing various work, in order to contribute to meeting their families’ expenses. Zeynep didn’t have a chance to be educated, but it can be said that she is a non-educated artist. They have been creating very nice handicrafts and decorating items which can be regarded as pieces of art. While doing the sales of the art works via internet, now with the support of Maya, they opened a shop.

Zeynep has been selling the items she makes herself and the other group members' creations in this shop. With this loan, she will buy supplies. She is a good mother, a good wife and of course a good businesswoman. She has been a role model for her family and her child.

Translated from Turkish by Maya Volunteers

Zeynep , 27/10/1979 Eskişehir doğumlu. Evli ve bir çocuk annesi. Eşi ticari bir takside şöförlük yapan Zeynep Hanım, çok sosyal bir kadın. Çevresindekilerle iletişimi son derece iyi olan Zeynep Hanım, asla bir kadının evde çalışmadan oturmasını doğru bulmuyor. Tüketmek için önce üretmek gerek düşüncesini kendisine prensip olarak belirlemiş ve hatta etrafındaki komşularına kadar bu fikri aşılamış. 2 senedir Maya’nın üyesi ve kendi grubunu oluşturduktan sonra çok çeşitli işler yaparak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Zeynep Hanım, aslında eğitim alamamış, okullu değil ama alaylı bir sanatçı demek yanlış olmaz o kadar güzel el işleri ve süs eşyaları yapıyorlarki bunların her biri sanat eseri. El emeği göz nuru ile yapılan bu ürünlerin internet üzerinden satışını yaparken bunun yanında şimdi yine mayanında desteğiyle küçük ama çok sevimli bir dükkan açtı. Hem kendisinin hemde grup üyelerinin ürünlerinin satışını burdan yapıyor. Maya’dan aldığı kredi ile ürünler alacak. Ailesi ve özellikle çocuğununun azim ,başarı örneği olarak aldığı Zeynep Hanım, iyi bir anne,iyi bir eş ve tabi ki iyi bir iş kadını.
.

In this group: Zeynep, Nurgül, SemaLoan details


Lenders and lending teamsLoan details