A loan of $1,100 helped to buy large-sized pots, kitchen utensils, and an oven.


Gülcan's story

Gülcan is married and has 2 children. She started working 7 years ago making lunches for the workers in her husband’s textile workshop. At first, she prepared lunches for 2-3 people. Now she prepares lunches everyday for over 30 employees. Before providing lunches at her husband’s textile workshop, she was a housewife. Gülcan's husband used to pay someone else to make food for his workers, but she later told him to give her the salary and she would make the lunches for the workshop. He agreed and it has been her work ever since.

All the time Gülcan has spent preparing food at home in her kitchen has been in preparation for future work. She wants to open a special kitchen (not in her home) to make and sell lunches to many area workshops and local tradesmen. She will use this loan to buy large-sized pots, kitchen utensils, and an oven. With the equipment she purchases from this loan, she will expand her menu selection and earn more money.

Translated from Turkish by Maya Staff

Gülcan evli ve 2 çocuğu var. Yedi yıl once,eşinin tekstil atölyesinde ,çalışanlara yemek yapmaya başladı. İlk once,2-3 kişiye yemek hazırladı. Şimdi 30 un üzerinde çalışana hergün yemek hazırlıyor. Gülcan Hanım ev hanımı iken,önce eşinin tekstil atölyesinde yemek yapıyordu. Eşi önceden başka birisine,çalışanlarına yemek yapması için para veriyormuş fakat sonra eşine maaşı kendisine vermesini söylemiş ve yemekleri atölye için yapmaya başladı. Kabul ettiğinden beri aynı işi yapıyor.

Evinin mutfağında yaptığı yemek hazırlama işini, ilerleyen dönemde ev dışında yapmaya başladı . Bu iş için özel bir mutfak açıp, birden fazla işyerine ve yaşadığı bölgedeki esnaflara, yemek yapıp satmak istiyor. Bu kredi ile büyük boy tencere , fırın ve mutfak araç gereci almak için kullanacak. Satın aldığı cihazlarla ,yemek çeşidi çoğaltıp, daha fazla para kazanacağını düşünüyor.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details