A loan of $400 helped to buy herself another sewing machine.


Zeynep's story

Zeynep is married with two children. After graduating from the tailoring department of a technical high school for girls, she began sewing for herself and her family. After getting married, she continued sewing outerwear for herself. Her friends and people in her circle really liked her sewing and starting putting in requests. Zeynep first started sewing for her friends and then the work naturally turned into a business. She now works out of her house, sewing made-to-order outer garments.

With the loan from Maya, she is going to buy herself another sewing machine. Because this machine is more multi-functional [than what she already has], she’ll be able to be able to sew more uniformly and she’ll have more business. Her biggest wish is to have greater financial security and to educate her children so they have careers.

Translated from Turkish by Maya Staff
Zeynep hanım evli ve iki çocuk annesi. Kız meslek giyim bölümünden mezun olduktan sonra kendine ve ailesine dikişler dikiyor. Evlenince de kendi üst giyimini dikmeye devam ediyor. Arkadaşları ve çevresinde dikişleri çok beğeniliyor ve istek de bulunuyorlar.Z eynep hanım ilk olarak arkadaşlarına dikmeye başlıyor ve bu iş kendiliğinden ticarete dönüşüyor. Şimdi evinde sipariş üzerine dışarıya üst giyim dikişi yapıyor. Aldığı kredi ile kendisine bir makine daha alacak. Bu makina daha fonksiyonlu olduğundan dikişlerinin daha muntazam olacağını ve işini ilerteteceğini belirtti. Ekonomik olarak güçlenmek,çocuklarını okutup meslek sahibi yapmak en büyük arzusu.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details