A loan of $400 helped to buy wholesale supplies.


Nermin's story

Nermin is a married mother of three children. Her eldest child is 18 years old and her youngest is 7. For six years she has been selling her handmade baby clothes and accessories (blankets, cardigans, vests, etc.). She began by selling to her relatives and neighbors. When sales took off she began to expand her customer base.

With the loan she will buy wholesale supplies. She’s thinking of doing a series. She believes that if she has more ready-made supplies available she will be able to complete more orders. Economically contributing to her family and meeting her children’s needs gives her pleasure and spiritual fulfillment.

Translated from Turkish by Maya Staff
Nermin Hanım evli en büyüğü on sekiz en küçüğü yedi yaşında üç çocuk annesi. Altı senedir bebek malzemeleri (battaniye,hırka,yelek vs.)yapıp satıyor. İlk başladığında akrabalarına ve komşularına satış yapmış. Yaptığı işler tutulunda siperişleri artıyor ve dışarılarada yapıp satıyor. Aldığı kredi ile toplu malzeme alacak. Seri çalışmayı düşünüyor. Elinde fazladan yapılmış ürünler olursa siparişlere daha çok yetişeceğini düşünüyor. Ailesine ekonomik olarak katkı sağlamak,çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak hoşuna gidiyor ve ona manevi bir doyum sağlıyor.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details