A loan of $250 helped to buy raw meerschaum to process in her workshop.


İlknur's story

İlknur is a married mother of four children. She runs a meerschaum pipe shop with her husband, selling the special white stone that is mined. They buy unprocessed stone, and İlknur carves it in a workshop in their home. Her husband sells the merchandise in the shop.

Tourism has grown in İlknur's city in recent years, and business has been good. With the loan, she will buy raw meerschaum to process and increase their sales. Her goals are to open a workshop and sell their products worldwide to create a good future for her children.

Translated from Turkish by Maya Staff

İlknur,evli dört çocuk annesi eşiyle beraber lületaşı dükkanı işletiyor lüle taşını ham işlenmemiş olarak alıyor. Evde bir odasını atölye haline getirerek çalışmalarına orada devam ediyor. Dükkanda satışlarını eşi gerçekleştiriyor. Yaşadığı şehir son yıllarda turizm de gelişme sağladığı için satışları iyi gitmeye başladı. Maya'dan aldığı kredi ile lületaşını ham olarak aldı ve işleyerek satışlarını artırıyor. Hedefleri var atölye açmak ve ürünlerini dunya ya satar hale gelmek çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details