A loan of $375 helped to buy children's clothing to sell.


Fatma's story

Fatma was born in 1972 and she has three children. She married when she was 19 years old. She separated from her husband at 27 and began contending with difficulties in her life. She began to try to continue her life and stand on her own two feet, with self-confidence, and she was successful.

Now, Fatma is 42 and she earns her living selling for a chain store. She also sells children's clothing to her friends. She's assembled a great circle of friends.

With the loan from Maya, Fatma will have pre-funding. Her sales will rise. In the future, her dream is to expand her business with these small loans and an entrepreneur loan.

Asked if she wants to add anything, Fatma says, "I have succeeded, and you can, too."

Translated from Turkish by Maya Staff
Fatma Hanım 1972 doğumlu 3 çocuk annesi bir bayan. 19 yaşında evlenmiş. 27 yaşında eşinden ayrılmış ve hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye başlamış. Özgüveni olmayan bir bayan olarak hayatına devam etmeye ve ayaklarının üstün de durmaya çalışmış ve başarmış. Şu anda 42 yaşında ve satış zinciri olan bir firmada sağladığı siparişlerle geçimini sağlıyor. Aynı zamanda çocuk giyimleri satıyor. Günlere ve arkadaş çevresine satış yapıyor. İnanılmaz bir şekilde çevreye sahip oldu. Maya’dan aldığı kredi ile önsermayeye sahip oldu. Satışlarını artırıcak. İlerleyen zamanlar da hayali ise küçük kredilerle girişimci kredisi alıp işini büyütmek. Fatma Hanım son olarak ise ben başardım sizde başarabilrsiniz diye ekledi.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details