A loan of $450 helped to buy cloth and thread.


Aybegün's story

Aybegün sews women’s clothing. Responsible for looking after her family, Aybegün was determined to succeed as she began work with a single sewing machine. She thought no one would support her. When she learned about Maya, she was able to buy a very important industrial iron. With her second loan she bought cloth and thread.

She thought her life was a series of difficulties. She knows being a woman is already difficult, and for a woman who has to earn money without support, working is more difficult. She wants Maya to gain strength and extend its services, providing steady support. In the future, she also wants to help women who need support.

Translated from Turkish by Maya Staff

Aybegün Hanım kadın kıyafetleri dikiyor. Ailesine bakmakla yukumlu olan Aybegün hanım tek bir makinayla başladığı esnaflıkta başarılı olmakta kararlı. Bu çabalarında kendısıne kımsenın destek olmadığını dusunurken Maya ile tanıştığını ve işi için cok onemlı olan sanayi tipi ütüyü alabildiğini soyluyor. 2. Kredisiyle de toplan kumaş ve iplik alarak kazançlı bir alışveriş yaptığını belırtıyor. Hayatının mucadeleden ıbaret oldugunu dusuyor. Kadın olmak zaten zorken desteği olmayan ve para kazanmak zorunda olan bir kadının işinin daha zor olduğunu biliyor. Maya sayesinde guclenmek ve yere sağlam basmak istiyor. İlerde kendısı de destege ıhtıyacı olan kadınlara fayda sağlamak istiyor.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details