A loan of $350 helped to buy products to increase her sales.


Özlem's story

Özlem is married and has a son and a daughter. She opened a store in the local shopping district in order to stand on her own feet. She sells traditional women’s clothing and accessories.

Business is good in summer. Locals and foreign tourists buy her products. With the loan, she wants to buy products to increase her sales. Because she has a wide social circle, she doesn’t just stay at her shop but also sells to friends and relatives at their workplaces.

She began her career at 37. She wants to make her shop the flagship and open branches to expand her business. She feels she has proven herself in the short term over the last year. She wants to prepare a good future for her two children.

Translated from Turkish by Maya Staff
Özlem Hanım evli ve bir kız bir erkek çocuk annesi. Kendi ayakları üzerinde durmak için çarşıda bayan giyim üzerine küçük bir dükkan açıyor. Otantik bayan giysileri ve aksesuarları satıyor. Yazın işleri güzel gidiyor. Yerli ve yabancı turistlere satış yapıyor. Aldığı kredi ile dükkanına mal alarak satışlarını arttırmak istiyor. Çevresi geniş olduğu için sadece dükkanda kalmıyor, arkadaş ve akraba günlerine iş yerlerine giderek ürünlerini satıyor. 37 yaşından sonra çalışma hayatına başlamış. Dükkanını merkez yaparak ve şubeler açarak işlerini genişletmek istiyor. Kendisini bir yıl gibi kısa bir sürede ispatlamış. İki çocuğuna iyi bir gelecek hazırlamak istiyor.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details