A loan of $475 helped to buy underwear, coverlet sets, and blankets to sell.


Sukriye's story

Şükriye is married, with two children. To contribute to her family, she began making and selling lace, decorative towel-edging, and booties. She sells them to her friends and neighbors.

Her younger son had health problems which led Sukriye to spend a lot of time going to hospitals and physical therapy. She began to sell her work to the other patients there. Along with her handicrafts, she began to sell underwear, as well. To expand her business, she bought and sold sets for living rooms, blankets, and coverlets.

With the loan, Sukriye will buy underwear, coverlet sets, and blankets. "Because I always have to look after my children, I can't be dependent," she said. "I have to keep working like this. My only wish is to complete my son's treatment in full and fulfill my older son's needs."

Translated from Turkish by Maya Staff

Şükriye Hanım,evli ve 2 çocuğu var. Ailesine katkı sağlamak için evde dantel,havlu kenarı ve patik yapıp satmakla başlamış. Çevresine satıyor. Daha sonra küçük oğlunun rahatsızlığı dolayısı ile hastanelere ve fizik rehabitilasyon merkezlerine çok sık gitmeye başlamış. Burada ki hastalar ve hasta yakınlarına da el işlerini satmaya başlamış. El işlerinin yanında iç çamaşırı satmaya başlamış. İşi ilerledikçe koltuk takımları ,battaniyeler,pike takımları da siparişi üzerine alıp satıyor. Aldığım kredi ile iç çamaşırı,pike takımı ve battaniye alacak. Çocuğunun sürekli bakıma ihtiyacı olduğundan ben bir yere bağlanamaz. İşime bu şekilde devam etmek zorundayım. Tek ümidim oğlumun tedavisini tam olarak yapmak onun ve büyük oğlumun ihtiyaçlarını karşılamak.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details