A loan of $475 helped to buy beauty products.


Gülşah's story

Gülşah, a newlywed, worked for six years at a hair salon. She started as regular apprentice and left when she became hairdresser. As time passed, she became a professional in the field and decided to open her own shop.

Five years ago she rented a small shop with some financial support from her family. After three years, with her hard work and ambition, she transformed her little shop into a bigger beauty center and hair design salon. Now, with the loan she will receive from Maya, she will purchase personal beauty products needed for her business. This way, she will be able to serve a wider range of customers and earn more. She has hopes and plans for the future. She is planning to make her business a national and international brand and create franchises.

Translated from Turkish by Maya Staff

Yeni evlenen Gülşah 6 yil boyunca bir kuaförde eleman olarak girip daha sonra çırak olarak çalışmış. Zaman ilerledikçe önce çırak devamında usta olmuş ve kendi dükkanını açmaya karar vermiş. 5 yıl önce küçük bir dükkan kiralamış . Küçük bir sermayesi ve ailesinin desteği ile dükkanını açmış. 3 yıl boyunca çok çalışıp çalışkanlığı hırsı ve azmi ile güzellik merkezi ve kuaför salonu olarak büyük bir dükkan açmış. Şimdi ise Maya’dan alacaği kredi ile kuaför dükkanına kişisel bakım ürünleri ve kuaför alanında gerekli olan malzemeleri alacak. Böylece daha fazla müşteri ve daha fazla gelir elde etmek istiyor. Gelecek için planları ve ümitleri var. Güzellik merkezini marka yapmak Türkiye de ve dünya da francay olarak vermek.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details