A loan of $600 helped to buy beads and different types of stones to make jewelry.


Emel's story

Emel is married with one child. When she retired and moved out of Istanbul, she did not know anyone there and was lonely. One day, when she was wandering along the shore, she saw people who were selling jewelry and decided to learn this trade. She got help from those people to learn how to make jewelry. She also learned from CD's and books.

She opened her stall five years ago on the shore. She made new friends through her work. She will buy a variety of beads, different types of stones and necessary materials with the loan. She believes that she may earn more income if she can make more varieties of jewelry and sell them. She wishes for health and peace in the future.

Translated from Turkish by Maya Staff

Emel Hanım,evli ve 1 çocuğu var. Emekli olup İstanbul’dan taşındığı yerde,hiç kimseyi tanımıyormuş ve boşlukta kalmış. Bir gün sahili gezerken, takı satan arkadaşları görmüş ve bu işi yapmaya karar vermiş. Takı yapmayı öğrenmek için arkadaslardan yardım almış. CD lerden ,kitaplardan takı yapımını öğrenmiş. Beş yıl önce Sahilde tezgah açarak bu işe başlamış. Çalışarak arkadaş çevresinin genişlediğini söylüyor. Aldığı kredi ile boncuk çeşitleri,değişik çeşit taşlar ve takı yapımında kullanılan malzemeler alacak. Ne kadar çok çeşidi olursa o kadar çok satış yapacağını ve gelirinin artacağını düşünüyor.
Gelecek de ,bundan sonra sağlık ve huzur istiyor.Loan details


Lenders and lending teams
Loan details