A loan of $400 helped to buy pharmaceutical products to make massage oils.


Nuray's story

Two years ago, Nuray opened an office after finishing her education in reflexology. When she first started. almost no customers came. Living in a small city, Nuray had to spend a very long time introducing herself and the work she did to the locals, but she didn't give up.

After she separated from her husband, Nuray worked to establish a life for herself. She has an adult son who is studying at university. She says she will use the loan to buy pharmaceutical products to make massage oils. Nuray has another dream for the future: opening her own home-cooking restaurant where she will work in the kitchen. Nuray says that she has struggled her whole life and after her son finishes university, she wants to live for herself, strong and determined.

Translated from Turkish by Maya staff
Nuray 2 yıl önce aldığı eğitim sonucu refleksoloji(ayak tabanından tedavi )üzerine bir iş yeri açmış.İlk başlarda nerdeyse hiç müşterisi gelmemiş. Küçük bir şehirde yaşayan Nuray şehir halkına yaptığı işi ve kendisini tanıtmak için çok uzun zaman harcamak zorunda kalmış ama vazgecmemiş. Eşinden ayrıldıktan sonra kendine bir hayat kurmaya calısan Nuray yetişkin bir de oğlu var ve üniversitede okuyor. Alacağı krediyle masaj yağı yapımında kullanmak üzere ilaç alacağını söylüyor ve ileriye yönelik bir de hayali var ;kendisinin de mutfağında çalışacağı ev yemekleri lokantası açmak. Hayatı boyunca mÜcadele içinde olduğunu ve oğlu üniversiteyi bitirdikten sonra kendisi için yaşamak istediğini belirten Nuray azimli ve güçlü bir karakter.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details