A loan of $1,400 helped to buy materials and pay for labor so she can add a waxing room.


Gülşah's story

Gulsah is 21 years old and was born in Eskisehir. She is not married and lives with her family. Gulsah has two siblings and is the middle child. Her father is a tradesman and her mother is a housewife. Gulsah, when describing herself and her chosen profession, says "'because I love playing with women's hair, I chose this profession. I started playing with my dolls' hair as a child and it awakened my curiosity. I love my job."

She has worked hard in order to be competent in her profession at such a young age. After working with (being apprenticed to) a hairdresser for seven years, she completed her training. After meeting with Maya, Gulsah was able to start on her dream of opening a hairstyling business. She named it Kokoşı (the closest translation is Chic). Her work and her shop are incredibly beautiful because she opened it completely through her own efforts and labor.

Gulsah has been a Maya client for five credit cycles and has used the loans to refresh and develop her shop. She has literally given her shop some of her own beauty and charm. This is her sixth credit cycle with Maya and her first through Kiva. She will use this loan to buy materials and pay for labor so she can add a waxing room. This waxing room will enable to her expand her services. This is one more step towards her future dream of developing her business into a full service beauty salon. Gulsah is such a bright and ambitious young woman: it is easy to believe that she will be able to realize her future dreams.

Translated from Turkish by Maya Volunteers

Gülşah ,1991 Eskişehir doğumlu bekar 3 çocuklu bir ailenin ortaca çocuğu . Babası esnaf annesi ev hanımı .Gülşah , kendisini ve seçtiği mesleği anlatırken şöyle söylüyor ;kadınların saçlarıyla oynamayı sevdiğim için bu mesleği tercih ettim çocukken bebeklerimin saçlarıyla oynamaya başladım ve sonrasında bu bende bir merak uyandırdı işimi çok severek yapıyorum. Genç yaşında mesleğinin ehli olabilmek için çok çalışmış 7 sene bir kuaförde çalıştıktan sonra bu işin eğitimini de almış sonrasında Maya ile tanışan Gülşah ,hayallerinin başlagıcı olan kuaför dükkanını açtı .Adı kokoşi . Onun işi ve dükkanı inanılmaz güzel çünkü tamamen kendi emeğiyle kendi çabalarıyla açtı ve Maya’dan 5.kredisini kullanarak dükkanını dahada geliştirdi. Son çektiği kredi ile dükkanının alt katınıda faliyete sokuyor. Gelecek ile ilgili en büyük hayali bir güzellik salonu açabilmek. O kadar pırıl pırıl ve azimli bir kız ki kesinlikle bu hayalini gerçekleştireceği kanısındayım. Gülşah,adeta kendi güzelliğini ve şirinliğini dükkanına vermiş .Loan details


Lenders and lending teamsLoan details