A loan of $1,425 helped to buy fabric.


Hülya's story

Hülya is married and has two children. The younger one is 17 years old and in high school while the older one is a 21-year-old university student.

Hülya has been doing bridal and evening dress work for 15 years. She began by sewing pieces of fabric in her house when she was married. Taking note of the wedding dress styles worn by the women at the hairdresser who were getting their hair done before weddings, she began sewing wedding dresses at home.

Later, after attending classes at the Public Education Center, she opened up a store. This year she took on the work of sewing graduation caps and gowns for high schools and universities. With this loan she will buy fabric to make these orders. In the future, she would also like to go into the business of wedding planning and decorating wedding cars. Through her work she wants to make a good investment in her children’s future. Hülya is a forward-looking, forthright woman who makes her dreams a reality and applies what she sees in her life to her work.

Translated from Turkish by Maya Staff,

Hülya Hanım,evli ve 2 çocuğu var. En küçüğü 17,en büyüğü 21 yaşında . Biri lisede diğeri üniversitede okuyor. Hülya Hanım gelinlik ve abiye işi ile 15 yıldır uğraşıyor. Evlendiği zaman,evde parça kumaşlarla dikiş yapmaya başlamış. Kuaför salonuna gelen kadınların gelinlik modellerine bakıp aynısını uygulamaya başlamış. Evde gelinlik dikmeye başlamış.Sonra Halk Eğitim Merkezi'nden eğitim alarak,dükkan açmış. Bu yıl lise ve üniversitelerin kep ve cüppe dikme işini almış. Bu kredi ile de kumaş alıp ,bunları yetiştirmeye çalışacak. Gelecekte düğün organizasyonu ve gelin arabası süslemesi işine girmek istiyor. Gelecekte çocuklarına iyi bir yatırım yapmak istiyor. Hülya Hanım,ileriye bakan ,gören ve gördüğünü uygulayan,hayallerini hayata geçiren,mücadeleci bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details