A loan of $1,150 helped to buy fabric for linens and baby materials.


Asuman's story

Asuman is married and has 2 children. Her son is 5 years old and her daughter is 14 years old. Her daughter is in high school and her son will start elementary school next year.

Asuman has been working as a tailor for 15 years. She was living in a very poor household when she started in this profession. When her daughter was born, conditions were very difficult and she had financial problems. She wanted to have a shop but her husband did not agree with it. So she turned her house into a tailoring shop and worked from home.

She sews crib liners, linens and other things for infants. On top of this, she also has some housekeeping jobs.

Asuman has been a Maya client for 5 years and this will be her first loan through Kiva. With this loan, she will buy fabric for linens and baby materials. Previously, she was using an agent to sell her products, but with this loan she wants to sell directly to the buyers herself.

In the future, she wants to create work for other women. She wants to be able to support her daughter's education so she can have a professional career. Asuman is a woman who fights and hangs on to life.

Translated from Turkish by Maya staff.

Asuman, evli ve 2 çocuğu var. En küçüğü 5,en büyüğü 14 yaşında.kızı lisye gidiyor,oğlu seneye okula başlayacak. Asuman Hanım, 15 yıldır terzilik yapıyor.Yaşamını döküntü bir evde sürdürürken işe başladı. Kızı doğduğu zaman yaşam koşulları onun için çok zordu. Para sıkıntısı çekerken,emanet makine ile dikiş dikmeye başladı. Dükkan açmak istemiş fakat eşi buna razı olmamış. Evin altını atölye haline getirmiş. Nevresim takımları ve bebek beşiği için nevresimler dikiyor. Bunun yanında ev temizliklerine gidiyor. Maya ile 5 yıldır çalışıyor. Bu aldığı kredi ile nevresimlik kumaş alacak. Diktiği nevresimleri aracıya diktiği için,bu krediden sonra aracıları aradan çıkarıp kendisi direk satmak istiyor. Gelecekte başka kadınlara iş vermek istiyor. Kızı için gelecekte okutup ,iş sahibi yapmak istiyor. Asuman ,hayata karşı mücadele eden,yaşama tutunan bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details