A loan of $1,150 helped to increase the variety of her products to better serve her clients.


Sibel's story

Sibel is a patient and ambitious woman who is married with a child. Sibel has been practicing management for four years. Her clients are her neighbors and relatives. While she thinks business is difficult, she thinks she has made considerable progress in her work. She turned a low budget grocery store into a market which she owns now.

This is her first loan from Maya. She will add the loan she gets from Maya to her capital to increase the variety of her products to better serve her clients. With this loan, she plans to make more sales and earn more money, which will enhance her business.

"My husband has a job, and I work in the market," Sibel said. "I am hoping to get all the necessary goods required to be stocked in a market, and in the future I hope to turn my business into an even bigger market."

Translated from Turkish by Maya staff:

Sibel, evli ve bir çocuğu var. Sibel, 4 yıldır işletmecilik yapıyor. Müşterileri mahalle sakinleri ve çevresi. Ticaretle uğraşmanın kolay olmadığını düşünüyor ve çok aşamalar kaydettiğini söylüyor. Sermayesi çok az olan bir bakkaldan,şimdiki markete sahip olmuş.

Maya ‘dan ilk defa kredi kullanıyor. Maya’dan aldığı krediyi sermaye olarak kullanip ,müşterilere daha fazla çeşit ve hizmet sunmak istiyor. Eksik olan malzemelerini alınca, daha fazla satış yaparak daha fazla para kazanmasını ve büyümesini sağlayacak. Eşim çalışıyor ,bende markette bütün gücümle mücadele ediyorum. Bir markette olması gereken bütün ürünleri alıp ,ilerleyen zamanlarda daha büyük market olmayı planlıyorum. Sibel ,sabırlı ve hırslı bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details