A loan of $1,100 helped to buy organic cleaning agents in bulk for resale.


Dudu's story

Dudu is married and has a 17-year old child who is in school. She has been working with Maya for 2 years and has 4 years of experience selling organic cleaning agents. Dudu’s customers include households and businesses.

Dudu struggled initially because her customers were hesitant to buy from a local organic cleaning agent company. However, she gained her customers' trust over time through free trials, and Ersag is now a well-known company in the local organic cleaning agent market. Dudu opened her store with Maya financing and she wants to use the new loan to buy more products in bulk at a discount to increase her profits.

In the future, Dudu wants to become a manager responsible for the Eskisehir territory with the same company. In addition, Dudu wants to support her 4-person family financially. Dudu is very ambitious and inspires confidence.

Translated from Turkish by Maya volunteers

Dudu evli ve 17 yaşında okula giden çocuğu var. Dudu, Maya ile 2 yıldır çalışıyor ve 4 yıldır organik temizleme ürünleri satıyor. Dudu’nun müşterileri ev hanımları ve iş dünyasını içeriyor. Dudu ,başlangıçta organik temizlik ürünlerinden almak istemeyen müşterilerle çok mücadele etti. Dudu,zamanla müşterilerin güvenini kazandı ve şimdi Ersag denince organik temizleme ürünleri olarak biliniyor. Maya’dan aldığı kredi ile ofisini açtı. İnsanlar onu rahat bir ortamda buluyorlar.İletişim ve satış çok daha kolay oluyor. Gelecekte, bu firmada Eskişehir müdürlüğü olmayı düşünüyorum. Dudu Hanım,4 kişilik bir aile . Eşine maddi konuda destek oluyor,kızının okul masraflarını karşılıyor. Hırslı ve güven verici.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details