A loan of $1,375 helped to buy natural hair dyes, make-up products, and other beauty supplies.


Kadriye's story

When Kadriye decided to start her own business, she separated from her husband. She moved in with her father because she felt it was her duty to provide the good educational support and living standards that her daughter (now 11 years old) needed. She couldn’t earn enough money while working for someone else so she found a shop and rented it, but she didn’t have enough money to buy the equipment she needed.

With Maya's help, she was able to purchase the equipment she needed and opened her own beauty shop. Kadriye was able to pay off her one year loan in only six months. Later on she applied for and received another loan from Maya to buy dyes, other beauty supplies, and a waxing table. She was also able to pay her second loan off early.

Kadriye is currently applying for her third loan with Maya through Kiva. With this loan, she will buy natural hair dyes, make-up products, and other beauty supplies that will help expand services and improve her beauty parlor. She has achieved a lot in the two years since starting her own business and is dedicated to keep working towards bettering it. Business is good and with this loan she believes that she will achieve her dream of expanding her business.

Translated from Turkish by Maya volunteers.

İşi kurmaya karar verdiğinde,eşinden ayrılmış,ayrı yaşıyordu. Birinin yanında çalışmaktayken ekonomik olarak geçimini sağlıyamıyordu. Babasının yanına taşındı Çünkü, çocuğuna bakmak,okula göndermek çok zor oluyordu. İş yapmalıydı,dükkan aradı ve kiraladı. Ancak,malzemeleri alması gerekiyordu fakat parası yoktu. Maya’ nın desteği ile ,ihtiyacı olan malları temin etti,kendi güzellik dükkanını açtı. Bir yıllık kredisini 6 ayda kapattı. Sonra tekrar kredi aldı, eksik olan mallarını,boyalarını,ağda yatağını aldı.İkinci kredisini de erken kapattı. Kadriye ,üçüncü kredisini Maya aracılığı ile kiva tarafından aldı. Şimdi yeni alacağı kredi ile natürel boyalarını,makyaj malzemelerini alacak. Kendi işine başladığı iki yıldan bu yana çok yol kattetti ve özverili çalışmasının hep daha iyi olması için çalıştı. İşi iyi ve bu kredi ile açılan pazarda ideallerini başaracağına inanıyor.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details