A loan of $1,375 helped to buy flowers.


Bilgi's story

Bilgi is a married woman with two grown children. The younger one is 29 and the elder one is 31. She has been a Maya member for two credit cycles. She has a flower shop and has been doing this work for 4 years. She has a broad consumer group. With the first credit she used from Maya, she bought flowers to sell for mother's day. With this second credit, she will be able to sign a contract with a large firm and be able to buy flowers in bulk to fulfill orders.

When she first opened her shop, she had some financial difficulties, but she says that later, Maya provided her with many benefits. Now, Bilge has improved her business and is working with her younger son in her shop.

In the future, she wants to open new shops and support her children more. She is a very determined, honest and hardworking woman, and also an altruistic mother who dedicates her life to her children.

Translated from Turkish by Maya volunteers

Bilgi Hanım,yetişkin iki çocuğu olan evli bir kadın. Küçük olan 29 ve büyük olan 31 yaşında. Bu Maya’dan aldığı ikinci kredi. Bilgi Hanım’ın çiçekçi dükkanı var ve 4 yıldır bu işte çalışıyor. Geniş tüketici grubu var. Maya’dan kullandığı birinci kredi ile,anneler gününde satmak için çiçek almıştı. İkinci kredi ile, büyük bir firma ile anlaşma yapıp, bu firma için çiçek getirdi. Bilgi Hanım,dükkanı ilk açtığı dönemde ve ilerleyen sürelerde ,maddi konuda biraz sıkıntılar yaşamış fakat ilerleyen dönemlerinde Maya’dan çok fayda gördüğünü dile getiriyor. Bu iş sayesinde zaten çocuklarına destek olabilmenin yanında işlerini büyütmesi ile birlikte şimdi oğluyla beraber çalışmaya başladılar. Gelecekte ,yeni şubeler açmak istiyor ve çocukları ile beraber yürütmek istiyor. Bilgi hanım, azimli,dürüst ,kararlı ve çalışkan bir kadın aynı zamanda tüm hayatını çocuklarına adayan fedakar bir anne.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details