A loan of $825 helped to buy herself a mixer.


Sevinc Mercan's story

Sevinç is married and without children. She has been making and selling cakes from her home for a long time. She started off by selling cakes to her close connections and when her customers were very much pleased with her products she started selling cakes to people in other parts of her city.

Sevinç believes that her love of baking will enable her to improve her products and that her cakes will reach a wider and more diverse clientele in time. Because of the increasing demand for her cakes she has been in need of more practical and professional equipment, such as a really good mixer. With her first loan from Maya she will buy herself a mixer.

She would love to open up her own bakery in the future, a place different from your ordinary pastry shop, where she can sell the cakes that she has prepared with a lot of artistry. Sevinç says that her husband is very supportive of her opening her own bakery. All-in-all she is a very creative and driven woman.

I think this sentence should say: With her first loan from Maya she will buy herself a mixer.

Translated from by Turkish Maya Staff and voluunters


Sevinç Hanım, evli ve çocuğu yok. Uzun zamandır kendi evinde pasta üretimi ve satışı yapıyor. Öncelikle kendi çevresinde satışa başlamış ve müşteriler memnun kalınca farklı kesimlerde de satmaya başlamış. Sevinç Hanım, bu işi severek yapınca,kendini daha iyi geliştirebildiğini düşünüyor,böylelikle daha fazla kesime ulaşmanın kolay olduğunu düşünüyor. Siparişlerini arttırınca, daha kapsamlı malzemelere ihtiyaç duyduğundan, çok iyi bir miksere ihtiyacı olmuş. Maya’dan aldığı ilk kredi ile kendisine mikser aldı.İleride kendine ait bir pastane açmak istiyor. Fakat rutin pastanelerden biraz farklı düşünüyor çünkü pastalarını sanat eseri gibi hazırladığını söylüyor. İleride pastane açmasını eşininde çok istediğini söylüyor. Sevinç Hanım,çok yaratıcı ve azimli bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details