A loan of $1,100 helped to buy a typesetting machine.


Kadriye's story

Kadriye, an entrepreneurial 34-year-old married woman and mother of a ten-year-old, has been in the printing business for ten years. She prints things such as stamps, seals, invitations and official invoices.

She needs to replace her typeset letters and machines. With this loan, she will buy a typesetting machine, which will enable her to produce higher quality products more quickly.

In the future, she would like to print different types of foreign cards, which requires more capital. She also wants to be able to attain the materials required to produce invitations herself. By doing her work better in these ways, she wants to secure her child’s future.

Translated from Turkish by Maya Staff and volunteers

Kadriye Hanım, 34 yaşında ve evli. 10 yaşında bir çocuğu var. Maatbaacılık işini 10 yıldır yapıyor. Kaşe,mühür,davetiye basımı,resmi fatura gibi evrakların basımını yapıyor. Dizgi harfleri ve makineleri yenilemek gerekiyor. Kaşe ve mühür yapımında kullandıkları makine hurdaya çıkmış. Bu kredi ile kaşe makinesi alacak. Böylece daha seri ve daha iyi iş yapabilecek. Yurt dışından gelen bir kart türlerinin üretimini kendisi yapmak istiyor. Ancak bunun için büyük sermaye gerekli. Gelecekte,davetiye üretimi için gerekli malzemeyi alabilmek. Çocuğunun geleceğini teminat altına almak istiyor,bu yüzden işini çok daha iyi yapmak istiyor. Kadriye Hanım,girişimci bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details