A loan of $1,150 helped to buy materials and increase her inventory.


Nezahat's story

Nezahat has been a widow for 7 years and has 3 children. The eldest is 28 and the youngest is 14. Her two youngest children are in school.

During her husband’s illness, they accumulated a lot of debt. She and her daughter worked in a car factory. 5-6 months ago, she started making handcrafted items (beaded doilies, tablecloths, etc. that she makes on a frame). She sells them to those around her and in the municipalities' market stand. A friend of hers recommended Maya (the lender) to her so she applied and was approved for a loan.

She plans to make a trip to Istanbul to buy her raw material in bulk because she can get a better wholesale price there. Once she buys her materials and increases her inventory, she plans on getting a stall in one of the local markets. She has already tested her handiwork in the market and it sold very well. In the future, she would like to open a workshop. As for her children, she wants her daughter to finish law school and wants her youngest son to be an English teacher. When asked what else she wanted lenders to know about her she said, “I want to thank them for opportunity to have this loan.”

Translated from Turkish by Maya Staff

Nezahat Hanım,7 yıldır dul ve üç çocuğu var. En büyüğü 28 ve en küçüğü 14 yaşında. İki çocuğa da çalışıyor. Eşinin hastalığından bu yana,çok fazla borçlanmışlar. Kendisi ve kızı araba fabrikasında çalışmış. Bundan 5-6 ay önce,el işleri yapmaya başlamış(boncuk işleri,masa örtüsü v.s. tel kırma üzerinde yapıyor) ve çevresindeki insanlara ve Belediye standlarında ürünlerini satmış. Arkadaşlarından biri tavsiye etmiş, bu yüzden Maya’ya başvurmuş ve krediyi almış. İstanbul’a toptan fiyatına mal almak için gitmeyi planlıyor çünkü daha uygun fiyata alacağını düşünüyor. Bu malzemeleri aldıktan sonra,malzemeleri genişletip,yerel pazarlara vermeyi düşünüyor. Pazarlardaki el işlerinin çok iyi satıldığını görmüş.Gelecekte atölye açmayı düşünüyor. Çocuklarından kızının avukat olmasını ,oğlunun da İngilizce öğretmeni olmasını istiyor. Kendisine borç verenler için,böyle bir fırsatı kendisine sundukları için teşekkür ediyor.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details