A loan of $1,450 helped to buy sewing and embroidery machines.


Filiz's story

Filiz is the youngest of five children. Her mother and father were both tailors and her father passed away at a young age. All of her siblings learned how to sew from their mother and have been able to help support their family. Now, her siblings are all married, but Filiz is single and lives at home with her mother, who is retired. Filiz is a high school graduate and has 10 years of work experience, including working as an accountant, a car painter, and a tailor.

Filiz decided to start her own business and has found a niche as a costume tailor. This will be her third loan with Maya after beginning three years ago. During that time, Filiz has: tripled her customers; doubled her production volume; increased her annual revenue by 50% in her second year; rented a workshop and employed her sister; set up a website and increased her internet sales; maintained high quality customer service and satisfaction; and designed and made theater costumes.

With credit from Maya, Filiz wants to develop her business. Her loan will enable her to buy more sewing and embroidery machines that are necessary for her business. She will be able to produce a variety of regional costumes and other kinds of products to meet customer needs and demands. Filiz recently found a new work space and is aiming is to increase her production speed and grow her business.

In the future, Filiz wants to set up a large production shop with products of modern designs. She plans to get a space in the market to be better able to follow brands, prices and developments in the industry abroad in order to eventually sell products under her own brand name and her products abroad.

Filiz has many qualities that have enabled her success thus far. She was easily able to analyze the business sector, find a niche in costume production, and she seems predisposed to trade. She is brave, talented, and not afraid to experiment.


Translated from Turkish by Maya Staff


Filiz beş kardeşten en küçüğüydü. Annesi ve babası terzilik yapıyordu. Babası genç yaşta öldü. Tüm kardeşleri annesinden nasıl dikiş dikileceğini öğrendi ve ailesinin geçimine katkıda bulundu. Şimdi bütün kardeşleri evli fakat Filiz bekar ve emekli olan annesi ile birlikte yaşıyor. Liseyi bitirdi ve on yıllık iş tecrübesi var. Muhasebeci,araba boyacısı ve terzilik işlerinde çalıştı. Kendi işini yapmaya ve uygun bir yer bulup kostüm sektörüne girmeye karar verdi. Maya ile çalışmaya üç yıl evvel başladı ve bu onun üçüncü kredisi. İşe başladığından bu zamana kadar:

Müşteri kapasitesini üç katına çıkardı
Üretim hacmini ikiye katladı.
Yıllık ciro artışını iki yılda % 50 ye çıkardı.
İşyeri kurma aşamasına geçti,personel çalıştırmaya başladı.
Bunun için reklam ve tanıtım yaparak internet yoluyla satışa başladı.
Kostüm kiralama ile ürün sayısını ve çeşitliliğini arttırdı.
Makine ve malzeme alımı yaptı.
Kaliteli hizmetle müşteri memnuniyetini korudu.
Tiyatro kostümlerini tasarladı ve yaptı.

Filiz Maya’dan aldığı kredi ile işini geliştirmek istiyor. Kostüm sektöründe gerekli olan dikiş ve nakış makineleri alacak. Böylece yöresel ve diğer çeşitli kostümlerinde üretimini sağlayarak, müşteri ihtiyaç ve taleplerini karşılamış olacak. Son zamanlarda yeni çalışma yeri buldu ve ürünlerini daha hızlı dikerek, ürünlerini geliştirdi. Kendi işinin sahibi olmakla birlikte, büyük bir üretim atölyesi kurup, yeni ve modern ürünler tasarlamak istiyor.
Kendi işinin sahibi olmakla birlikte büyük bir üretim atölyesi kurup yeni ve modern ürünler tasarlamak istiyor. Pazarda yerini alıp kendi markasıyla yurt dışına ürün pazarlamayı hedefliyor. Filiz Hanım'ın birçok ayırt edici özelliği olduğundan başarılı.Bu sektörü iyi analiz ettiğinden,kostüm sektöründe kendine yer edindi ve ticarete yatkın görünüyor.
Filiz Hanım,cesur ,yeniliklere açık ve yetenekli bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details