A loan of $1,100 helped to improve the physical appearance of her office and buy a computer.


Yurdusev's story

Yurdusev is married with two children. The elder is studying at university and the other is still in high school. She has been a real estate agent for two years. Since starting her business she has become more active in social and business life. She is happy to have increased her self-confidence, become successful at work, and with this work found a way to contribute to her family. It is important to her to be known as a woman who is able to stand on her own two feet.

She will use this loan to improve the physical appearance of her office and buy a computer to improve efficiency. Being able to afford necessary items for her office is a relief for her. Also she is very happy to be a part of this organization that helps improve the direction of women’s lives. Her plan is to complete the things her office is missing. Since most people think the work environment is very important, and that one’s office is actually a reflection of one’s business, her plan to equip her office properly is important in order for her to develop her customer base.

With Maya support, she wants to add a remodeling referral service to her real estate business for clients who need to make changes to the properties they have rented or purchased. Being able to receive this loan allows her to meet her own needs without burdening her family. This makes her happy and in turn her family as well. Yurdusev is industrious and principled. It is these qualities that guide her business decisions.


Translated from Turkish by Maya Staff.


Yurdusev evli ve 2 çocuğu var. Büyük olan üniversitede okuyor diğeri liseye devam ediyor. İki yıldır Emlakçılık yapıyor. Çalışmaya başlaması ile sosyal ve iş hayatında daha aktif biri oldu. Kendine özgüveni nin arttığı için ,işte başarılı olduğu ve ailesine katkıda bulunduğu için çok mutlu. Bir kadın olarak kendi ayaklarının üstünde durabileceğini bilmek ona yetiyor.
Bu kredi le Yurdusev Hanım,dükkanın görünümünü değiştirecek ve bilgisayar alacak. Ofisinin yeni ihtiyaçlarını karşılamak onu rahatlatacak. Ayrıca kadınlara yönelik böyle güzel bir projenin içinde olmak onu mutlu ediyor.
Yurdusev Hanım’ın planı ofisin eksiklerini tamamlamak. İnsanlar için çalışma ortamları çok önemli,aslında çalıştığınız ofis sizin işinizi yansıtır,planı ,ofisin eksiklerini tamamalayarak,müşteri potansiyelini arttırmak.
Maya’dan alacağı destek ile,inşaat sektörüne de başlamak istiyor.
Bu kredi ile ailesine yük olmadan, kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bu onu mutlu ediyor ve ailesini de mutlu ediyor.Yurtsev Hanım çalışkan ve prensip sahibi. Bu özellikler onun işi ile ilgili karaların arkasında durmasını sağlıyor.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details