A loan of $700 helped to buy embroidery thread, needles and other supplies.


Asli's story

Aslı is married with a seven-year-old son and a three-year old daughter. When she was in high school, she took an embroidery course and bought an embroidery machine. She first made embroidered things for her own trousseau and then started making items for other family members. Others around her liked her work and started giving her orders. From that, she says she expanded her customer base. After working for two years, she married, started a family and had to stop working. Now that her children are getting older, her husband’s salary is not enough to cover their increasing expenses. In order to find a way contribute to her family’s economy, she applied to Kiva partner Maya for a loan to start working again.
With this loan, she wants to buy more supplies so she is able offer her customers a wider variety of products. In the future, she would like to provide other women with the opportunity to do this kind of work. She wants to provide her children with a good life and education so they will have a good future. Aslı is confident that she will be successful because once she decides to something, she does it.

Translated from Turkish by Maya Staff

Aslı evli ve 7 yaşında bir oğlu ve 3 yaşında bir kızı var. Aslı lisedeyken,nakış kursuna gitti ve kendine nakış makinası aldı. İlk önce nakış işlerini kendi çeyizi için yaptı ve daha sonra nakış işlerini kendi aile bireyleri için yapmaya başladı. Bundan sonra Aslı'nın müşteri potansiyeli genişledi. İki yıl çalıştıktan sonra,evlendi ve çocuk olduğu için çalışmaya ara verdi. Şimdi çocuklar büyüdü,masraflar çoğaldı ve eşinin maaşı yetmemeye başladı. Aile ekonomisine katkıda bulunmak için, tekrar iş yapmak için Maya kredisine başvurdu. Bu aldığı kredi ile ürün çeşidini genişletmek istiyor. İleride aynı işi yapacak kadınlara iş sağlamak istiyor. İleride çocukları için iyi bir yaşam ve eğitim sağlamak istiyor. Aslı Hanım başarılı olacağına inanıyor çünkü kendine güvenen bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details