A loan of $1,650 helped to improve her restaurant.


Lütfiye's story

Lütfiye is married and she has two children. The elder one is 22 and the younger one is 16. She has been dealing with commerce for five years. Before she got involved in commerce, she was a housewife and she wanted to support her family financially. So, she joined cooking workshops, especially for Turkish food. After she had finished the workshops, she opened a little restaurant for Turkish food and breakfast.

Lütfiye used the credit she got from Maya to improve her restaurant’s physical appearance so that her shop is attracting more customers now. Her future plan is to open a larger shop in the busiest street in her city and add to her menu “çiğ börek” (a kind of Turkish food). She is a very ambitious but a modest woman.

Translated from Turkish by Maya Staff

Lütfiye Hanım evli ve 2 çocuğu var. En büyüğü 22 ve en küçüğü 16 yaşında. Lütfiye Hanım beş yıldır ticaret ile uğraşıyor. Ticarete başlamadan önce ev hanımıydım,artık kendim ve çocuklarım için bişeyler yapmalıydım. Ev yemekleri kurslarına katıldım, kendimi yeterli gördüğüm zaman küçük bir ev yemekleri ve kahvaltı salonu açmaya karar verdim. Bu aşamada eşimin desteği çok büyük oldu.Maya'dan aldığım kredi ile iş yerimde eksik gördüğüm bazı değişiklikler yaptım. Maya'dan almış olduğum kredi ile dükkanımda yaptığım değişiklikler sayesinde müşteri potansiyelimin arttığına inanıyorum. Gelecek için planlarım ise işlerimi daha fazla büyüterek dükkanımı daha işlek yere taşıyıp çiğ börek işine girmek istiyorum. Ailem benim için çok önemlidir. Çocuklarımı yurt dışında okutup daha iyi bir eğitim almalarını sağlamak istiyorum.Hırslı azimli ve çok mütevazi bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details