Check out some available loans that are similar to this one!
Lütfiye
Lütfiye is married and she has two children. The elder one is 22 and the younger one is 16. She has been dealing with commerce for five years. Before she got involved in commerce, she was a housewife and she wanted to support her family financially. So, she joined cooking workshops, especially for Turkish food. After she had finished the workshops, she opened a little restaurant for Turkish food and breakfast.

Lütfiye used the credit she got from Maya to improve her restaurant’s physical appearance so that her shop is attracting more customers now. Her future plan is to open a larger shop in the busiest street in her city and add to her menu “çiğ börek” (a kind of Turkish food). She is a very ambitious but a modest woman.

Translated from Turkish by Maya Staff

Lütfiye Hanım evli ve 2 çocuğu var. En büyüğü 22 ve en küçüğü 16 yaşında. Lütfiye Hanım beş yıldır ticaret ile uğraşıyor. Ticarete başlamadan önce ev hanımıydım,artık kendim ve çocuklarım için bişeyler yapmalıydım. Ev yemekleri kurslarına katıldım, kendimi yeterli gördüğüm zaman küçük bir ev yemekleri ve kahvaltı salonu açmaya karar verdim. Bu aşamada eşimin desteği çok büyük oldu.Maya'dan aldığım kredi ile iş yerimde eksik gördüğüm bazı değişiklikler yaptım. Maya'dan almış olduğum kredi ile dükkanımda yaptığım değişiklikler sayesinde müşteri potansiyelimin arttığına inanıyorum. Gelecek için planlarım ise işlerimi daha fazla büyüterek dükkanımı daha işlek yere taşıyıp çiğ börek işine girmek istiyorum. Ailem benim için çok önemlidir. Çocuklarımı yurt dışında okutup daha iyi bir eğitim almalarını sağlamak istiyorum.Hırslı azimli ve çok mütevazi bir kadın.

Additional Information

About Maya

Although Turkey is one of the largest economies in the region, it has not reached its potential for microfinance investment. Deficient legal structures for microfinance credit initiatives and lack of quality information about microfinance demand and structure in Turkey are the largest obstacles to improvements in the field. Under these challenging conditions, Maya provides group and individual loans to low-income women who lack access to the financial services they need in order to start or improve their own small-scale businesses. Maya borrowers are part of lending groups, but are posted to Kiva as individuals. Therefore, lenders are exposed to additional risk of default in the event that a member of this borrower's group defaults on her loan. Maya, established in 2002, was Turkey’s first microcredit program. Maya is Kiva’s first Field Partner in Turkey and posted its first loans in August 2011. Headquartered in Istanbul, Maya has four branch offices. For more information, visit Maya’s partner page.

About Turkey

 • $19,600
  Average annual income
 • 0
  View loans »
  Turkey Loans Fundraising
 • $408,825
  Funds lent in using Kiva
 • 1.8
  Turkey Lira (TRY) = $1 USD

Success!! The loan was 100% repaid

A loan of $1,650 helped Lütfiye to improve her restaurant.
100% repaid
Repayment Term
14 months (Additional Information)
Repayment Schedule
Monthly
Pre-Disbursed:
Aug 24, 2011
Listed
Sep 28, 2011
Currency Exchange Loss:
Possible
Ended:
May 29, 2013