A loan of $1,100 helped to buy different kinds of jewelry.


Ümmügülsüm's story

Ümmü is married and has one 15-year-old child.

Before she began to sell jewelry, she was a housewife. But when her sister went to Mardin, they decided to sell the jewelry of Mardin in Istanbul. So her sister began to send jewelry to Istanbul and helped Ümmü to buy a shop.

Now, Ümmü is selling the jewelry coming from Mardin in her shop.

Ümmü wants to use her loan from Maya to sell more products. She thinks that if she buys different kinds of jewelry with the loan, she will be able to appeal to more customers.

In the future, she wants to be known around Eskişehir for her jewelry from Mardin.

Finally, Ümmü is a very ambitious and resolute woman, and her son is the most valuable person in her life.

Translated from Turkish by Maya Staff

Ümmü Hanım, evli ve 15 yaşında bir çocuğu var. Bu işe başlaman önce ev hanımıydı.Fakat ablasının Mardin'e tahininin çıkması ile ,Mardin takılarını İstanbul'da satmaya karar verdi. Bu yüzden ablası takıları İstanbul'a göndermeye başladı ve ona dükkan tutuldu. Şimdi Ümmü Mardin'den gelen takıları dükkanında satıyor. Ümmü Maya'dan aldığı bu kredi ile daha fazla ürün satmak istiyor. Maya'dan almış olduğum kredi ile farklı takılar alırsam, satışımın artacağına inanıyorum. Gelecek için planları ise,Eskişehirde Mardin yöresel takılarıyla tanınmak. Ümmü Hanım,istikrarlı ve hırslı bir kadın,oğlu onun için bu hayattaki en kıymetli şey.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details