A loan of $1,700 helped to buy new products.


Sadiye's story

Sadiye is 55 years old and married. She has four children. The youngest child is 23 and the oldest one is 35 years old.

"Before I started the trading business, I was a housewife. I raised four kids, but while I was struggling against financial problems, I could buy and sell a very little amount of goods. Later I decided to open my own shop. Taking the support of my husband and my oldest son, I opened my own shop. However, I have been through very hard times, and unfortunately I had to close my shop when I could not afford the rent. Back at home, I finished the remaining products by selling them to relatives, and I somehow managed to pay my debts."

"Just when I thought I was desperate, I discovered Maya. With the loans I borrowed from Maya, I bought new products from a wholesaler and I am back in business in my house. With the loans I borrowed from Maya, I can buy more products with a cheaper total price. My plans for the future are, if my affairs continue to go as fast and as well as they are going now, to open a shop--not in the city center but in a closer spot to my house--and to support my children and grandchildren as much as I can (by means of both financial and psychological support). My family is really important to me. I love my children and grandchildren so much."

This person’s distinctive characteristics: an ambitious and unyielding woman.

Translated from Turkish by Maya Staff


Sadiye Hanım 55 yaşında ve evli.Dört çocuğu var.En küçüğü 23 ve en büyüğü 35 yaşında.Ticarete başlamadan önce ev hanımıydım 4 çocuk büyütmüştüm ama maddi sıkıntılar içinde zorlanırken az az mal alıp evde satıyordum.Daha sonra dükkan açmaya karar verdim başlarken eşimin ve büyük oğlumun desteğini alarak dükkan açtım. Fakat çok zor dönmenlerden geçtim kiramı,vergimi ödeyemez hale gelince dükkanımı kapatmak zorunda kaldım. Elimde kalan mallarımı ise evde çevreme satarak bitirdim ve borçlarımı bu şekilde ödedim.Tam ümidimi yitirdim derken Maya ile tanıştım.Maya'dan aldığım kredi ile tekrar toptancılardan mal aldım ve evimde ticaret yapıyorum.Maya'dan almış olduğum kredi ile daha çok mal alabiliyorum ve daha ucuza alabiliyorum.Gelecek için planlarım ise eğer işlerim böyle hızlı ve güzel giderse bu sefer çarşı merkezde değil, evime daha yakın biryerlerde dükkan açmak ve çocuklarıma torunlarıma maddi anlamda elimden geldiği kadar yardımcı olabilmek.Ailem benim için çok önemlidir. Çocuklarımı ve torunlarımı çok seviyorum.Hırslı ve yılmayan bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details