A loan of $1,125 helped to buy more tobacco.


Gülcan's story

Gülcan is 30 years old and married. She has two children. The youngest child is 8 and oldest one is 10 years old. Gülcan has been making “güpür” (a handmade accessory made of silk, a kind of lacework) for four years. At first, she began making “güpür” in her house, but now she is teaching other women how to do “güpür”. Moreover, she is also painting the handmade “güpür”. In addition, she has been selling tobacco for eight months and she wants to buy some more tobacco for her as the bayram (religious celebration for Moslems) is coming. This is the reason for her application to Maya for a loan.

With the loan from Maya, Gülcan thinks that she is one more step closer to her dreams. She wants to be a great housewife and an employer. She thinks that she will be able to reach her dreams with her self-confidence. Gülcan also wants to buy a house by herself and work for her children’s education and future. She is an ambitious, patient, resolute and successful woman.

Translated from Turkish by Maya Staff

Gülcan Hanım 30 yaşında ve evli. İki çocuğu var ,en büyüğü 10 ,en küçüğü 8 yaşında.
Gülcan hanım dükkanında 4 yıldır sadece güpür işi yapıyordu. Güpür işine evinde yaparak başlamıştı,şimdi ise bayanlara güpür işini yaptırıyor. Güpürde boya işi de yapıyor. Güpür ün yanında 8 aydır tütünde satıyor. Dükkanında bayram geldiği için biraz tütün almak istiyor. Bu yüzden maya dan kredi almaya karar vermiş. Maya dan kredi alarak hedeflerine bir adım daha yakın olacağını düşünüyor. İyi bir iş kadını ve iş veren olmak istiyor. Kendine olan özgüveni ile bunu başaracağını düşünüyor.
İleride kendine ait evinin olmasını istiyor. Çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak ve okumaları için elinden geleni yapmak istiyor.

Gülcan Hanım,azimli,sabırlı ve başarılı bir kadınLoan details


Lenders and lending teamsLoan details