A loan of $1,150 helped to buy more fabric.


Reriman's story

Reriman is 45 years old. She lives in Kartal, a small district in İstanbul. She is married and has three children. The oldest one is 21 and the youngest one is 13 years old.

She has been working as a tailor in Kartal for 24 years. Also, she is selling fabric at her store. When she started her business years ago she had only two machines. During these years she has managed to increase them to three. She also has another store just for selling fabric.

With the help of the loan she will get from Maya, she is planning to increase the types of fabric in her store. She will both provide tailoring services and sell fabric to her customers.

She wants to develop her business to earn more money. She wants to help her children get a better education.

Reriman is a self-confident, hardworking, passionate woman.

Translated from Turkish by Maya staff
Reriman 45 yaşında.İstanbul'un Kartal semtinde yaşıyor.Evli ve 3 çocuğu var.En büyüğü 21 ,en küçüğü 13 yaşında.
Kartalda terzi dükkanı var, aynı zamanda dükkanda kumaş da satıyor.Reriman hanım 24 yıldır bu işi yapıyor.İşe başladığında 2 tane makinası varmış,zamanla bu makina sayısını üçe çıkarmış.Daha sonra sadece kumaşlarını sattığı bir dükkan daha açmış.Maya'dan aldığı kredi ile kumaş çeşidini arttıracak.Dikiş diktirmek isteyen kadınlara kumaş satıp aynı zamanda dikişini de yapacak.
Reriman Hanım işini daha da büyütüp,çocuklarına gelecekte iyi eğitim aldırmak istiyor.Reriman Hanım,kendine güvenen,çalışkan ve hırslı bir kadın.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details