A loan helped to buy tulle.


Zuhal's story

Zuhal is single and living alone. She has worked in the private sector sewing curtains and later opened her own business. Most of her customers are newlyweds or people who renew their homes. She is preparing her products upon request and in this way she is making a living.

With the help of her sixth loan from Maya, she bought tulle curtains in bulk for the season. She wants to better serve her customers and be successful in her business.

Translated from Turkish by Maya staff

Zuhal Hanım, bekâr yalnız yaşamaktadır. Gençlik dönemlerinden beri tül perde dikimi konusunda özel sektörde çalışmış bu mesleğe gönül verdikten sonra kendi iş yerini açmıştır. İş yerinin müşterileri yeni evlenen çiftler evini yenileyenler oluyor. Müşterilerinin istekleri doğrultusunda ürünlerini tanıtıyor. İstenilen ölçülerde ürünleri hazırlayarak teslim ediyor. Satışlardan elde ettiği ek gelirle geçimini sağlıyor. Mayadan altıncı kredisini kullanan Zuhal Hanım kredisi ile toptan yeni sezon tül perde çeşitleri aldı. Müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek ve işinde başarılı olmak tek hayalidir.


This loan is special because:

It helps working women create their own jobs.Loan details


Lenders and lending teams
Loan details