A loan helped to renew her chilled display and freezers.


Gülcan's story

Gülcan is divorced and has one child. She has been running a dairy shop for many years. After divorce she started this business by the support or her parents. She is buying milk and dairy products from nearby villages and selling them in her shop. This way she is making a living.

With the help of her previous loans from Maya she bought bulks of products and increased her profit. With the help of her seventh loan from Maya she renewed her chilled display cases and freezers.Translated from Turkish by Maya staff

Gülcan Hanım bekâr bir çocuk annesidir. Uzun yıllardır süt ve süt ürünleri satışı yaptığı mandıra işletmektedir. Eşinden ayrıldıktan sonra hayatına devam edebilmek için ailesinin de desteği ile bu işe başlamıştır. Anlaşmalı olduğu köylerden aldığı süt ve süt ürünlerini dükkânına gelen müşterilerine satmaktadır. Bu sayede elde ettiği gelirle geçimini sağlamaktadır. Mayadan kullandığı önceki dönem kredileri ile toplu malzeme alımlarında kar elde ederek işini geliştirdi. Mayadan yedinci kredisini kullanıyor. Kredisi ile sütlerini depoladığı dolaplarını yeniledi.


This loan is special because:

It helps working women create their own jobs.Loan details


Lenders and lending teams
Loan details