100%

funded

Total loan: $300

Zeynep

Flag of Turkey
Eskişehir, Eskişehir Province, Turkey / Retail

Zeynep's loan finished fundraising,
but these similar borrowers just need a little more help to reach their goals!


A loan helped to buy stationery in bulk.


Zeynep's story

Zeynep is married and a mother of three. She is running a business where she is selling stationery. She has been in this business for almost nine years, and she is very much loved in the neighborhood. Her customers are mostly students and their parents.

Her business slowed down because of pandemic. She could only sell her products for students attending personal development courses. With the help of her fourth loan from Maya, she bought bulks of stationery to sell.

Translated from Turkish by Maya staff

Zeynep Hanım evli, üç çocuk annesidir. Kırtasiye dükkânı işletiyor. İş yerinde kalem, silgi, cetvel ve daha pek çok kırtasiye ürünü satıyor. Yaklaşık dokuz yıldır yaşadığı çevrede sevilen bir esnaf olmuştur. Müşterileri genellikle öğrenciler ve öğrenci velilerinde oluşuyor. Tüm dünyayı saran pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri içerisinde olup eğitim hayatının online olmasından dolayı satışları yarı yarıya azalmıştır. Bu dönemde yine okulların belirli programlara göre açılması ve kişisel gelişim kurslarının belirli sürelerde devam etmesinden dolayı satış yapabilmiştir. Zeynep Hanım Mayadan dördüncü kredisini kullanıyor. Kredisi ile kırtasiye dükkânına malzeme alımı yaptı.