100%

funded

Total loan: $325

Yasemin

Flag of Turkey
, , Turkey / Arts

Yasemin's loan finished fundraising,
but these similar borrowers just need a little more help to reach their goals!


A loan helped to buy recycled bottles in bulk and paints.


Yasemin's story

Yasemin is married and has one child. She had a stove built in her house and she is melting and reshaping recycled bottles. After that, she is painting them and making them ready for sales. She gets her raw materials from recycling points of the city. She is selling her products to her neighbors and friends, and also to shops which she has made deals with. During the pandemic, her business slowed down.

With the help of her ninth loan from Maya, she bought recycled bottles in bulk and paints. She wants to make new products and increase her income.Translated from Turkish by Maya staff

Yasemin Hanım evli, bir çocuk annesidir. Evine kurduğu fırını ile atık şişeleri fırınlayarak tekrar şekillendiriyor. Boyalar ile tasarımını tamamlıyor. Atık şişeleri geri dönüşüm noktalarından alıyor. Ürünlerini hem yakın çevresine hem de anlaşmalı olduğu iş yerlerine satarak ek gelir elde ediyor. Ekonomik olarak kazancını arttırmaya çalışıyor. Pandemi döneminde işleri yavaşlamıştır. Mayadan kullandığı dokuzuncu kredisi ile tekrar toptan atık şişe ve cam boya malzemeleri almıştır. Yeni ürünler hazırlayarak ekonomik kazancının artmasını istiyor.