100%

funded

Total loan: $350

Melek

Flag of Turkey
, , Turkey / Retail

Melek's loan finished fundraising,
but these similar borrowers just need a little more help to reach their goals!


A loan helped to buy cosmetic products.


Melek's story

Melek is divorced and has one child. For many years, she has sold cosmetics with the same company. She sells products by promoting them from a catalog to her neighbors and friends. She also gets orders on the network system.

She is a very sociable woman and has a strong ability to communicate, so she can easily make sales. She is helping her daughter with her school needs. Her previous loans helped her to improve her business.

During pandemic she continued her business by selling hygienic products on the network system. With the help of her thirteenth loan from Maya, she bought cosmetics in bulk.

Translated from Turkish by Maya staff:

Melek Hanım bekâr, bir çocuk annesidir. Kozmetik ürün satışı yapıyor. Uzun yıllardır aynı firmanın ürünleri hem katalog üzerinden yakın çevresine tanıtarak satıyor. Hem de network sistemi ile sipariş alıyor. İşini severek yapması ve iletişim yönünün kuvvetli olmasında dolayı kolaylıkla satış yapabiliyor. Satışlardan elde ettiği ek gelirle eğitim hayatı devam eden kızını destek olup masraflarını karşılıyor. Mayadan kullandığı önceki dönem kredilerinin işini devam ettirmesinde büyük rol oynadığını belirtiyor. Tüm dünyayı etkileyen Pandemi döneminde işlerine network üzerinden hijyen ürünleri satısı yaparak gelir elde etmeye devam etmiştir. Mayadan on üçüncü kredisini kullanıyor. Kredisi ile toptan kozmetik ürün çeşitleri aldı.