100%

funded

Total loan: $400

Sidika

, , Turkey / Retail

Sidika's loan finished fundraising, but these other borrowers need your support


A loan helped to buy bulk quantities of tobacco and boxes.


Sidika's story

Sidika is divorced and a mother of two. She had to close her business selling tobacco and gifts because of personal problems. Now she is making cigarettes at home and selling them to shops she has made deals with. She is also selling them to her neighbors and friends. This is how she is making her living.

With the help of her previous loans from Maya, she bought bulk quantities of materials and this helped her to go on with this business. With the help of her twelfth loan from Maya, she bought bulk quantities of tobacco and boxes.

Translated from Turkish by Maya staff

Sıdıka Hanım bekâr, iki çocuk annesidir. Sıdıka Hanım tütün ve hediyelik eşya satışı yaptığı iş yerini özel sebeplerden dolayı kapatmış, şimdi evinde tütün alıp sigara sararak ek gelir elde ediyor. Anlaşmalı olduğu iş yerlerine ürünlerini toptan satıyor. Bunun dışında yakın çevresine de ürünlerini satarak kazancını arttırıyor. Elde ettiği ek gelirle geçimini sağlıyor. Mayadan kullandığı önceki dönem kredileri ile toplu ürün alımlarının işini devam ettirmesinde büyük fayda sağladığını belirtiyor. Mayadan on ikinci kredisini kullanıyor. Kredisi ile toptan tütün, kutu aldı.