100%

funded

Total loan: $400

Sevgi

, , Turkey / Retail

Sevgi's loan finished fundraising, but these other borrowers need your support


A loan helped to buy silicon and artificial flowers in bulk.


Sevgi's story

Sevgi is married and has one child. She is running a business where she is selling artificial flowers, wedding candies and making wedding organizations. Her business increases in summers with weddings. She is a very strong woman and she is successful in her business.

With the help of her previous loans from Maya, she bought materials in bulk and increased her profit. With the help of her thirteenth loan from Maya, she bought silicon and artificial flowers in bulk.

Translated from Turkish by Maya staff:

Sevgi Hanım evli, bir çocuk annesidir. İş yerinde yapay çiçek, nikâh şekeri ve kına organizasyonları yapıyor. İşini severek yapan Sevgi Hanım yanında çalışanlara da iş imkânı sağlıyor. Yaz döneminde, düğün zamanlarında işleri hız kazanıyor. Güçlü bir karakter yapısına sahip olup işinde oldukça başarılıdır. Kına gecesi, evlilik teklifi, doğum günü gibi tüm özel günlerde müşterilerine en iyi hizmeti sunuyor. Mayadan kullandığı önceki dönem kredileri ile toplu malzeme alımlarında kar elde ettiğini belirtiyor. Mayadan on üçüncü kredisini kullanıyor. Kredisi ile toptan silikon ve yapay çiçek çeşitleri aldı.