100%

funded

Total loan: $400

Birsen

, , Turkey / Services

Birsen's loan finished fundraising, but these other borrowers need your support


A loan helped to buy bulk quantities of tulle and beads for veils.


Birsen's story

Birsen is married and a mother of two. For many years, she has been a tailor sewing wedding gowns and night dresses, but she had to close her business because of financial problems. Now, she is sewing at home and selling her products to shops which she has made deals with.

She is a very sociable and outgoing woman, and she has many customers. With the help of her eighth loan from Maya, she bought bulk quantities of tulle and beads for veils. In the future, she wants to reopen her own shop.

Translated from Turkish by Maya staff

Birsen hanım evli, iki çocuk annesidir. Uzun yıllar gelinlik ve abiye kıyafet dikimi yaptıktan sonra ekonomik sıkıntılar nedeniyle iş yeri kapatmıştır. İşine gönül vermiş olup evinde devam etmektedir. Anlaşmalı olduğu gelinlikçilere gelin duvakları dikerek ek gelirini arttırıyor. Güler yüzü ve işini severek yapmasından dolayı düzenli olarak sipariş alabilmektedir. Birsen Hanım Mayadan sekizinci kredisini kullanıyor. Kredisi ile duvak yapımı için tül ve boncuk çeşitleri aldı. . İlerleyen yıllarda ekonomik durumunu düzelterek tekrar iş yeri açmak istiyor.