100%

funded

Total loan: $400

Zuhal

Flag of Turkey
, , Turkey / Services

Zuhal's loan finished fundraising,
but these similar borrowers just need a little more help to reach their goals!


A loan helped to buy products for her beauty salon.


Zuhal's story

Zuhal Hanım is married and a mother of five. She runs a hair salon. She started this when she was young. She took the necessary courses and opened her business. She is very much loved in the neighborhood.

She does hair cuts, hair dyes, waxing, eyebrow designs etc. In this way she is making a contribution to the family budget and supporting her children with their school needs. With the help of her previous loans from Maya she bought products in bulk and increased her profit. With the help of her seventh loan from Maya she bought shampoo and hair dyes in bulk.

She wants to increase her profit and prepare a good future for her children.

Translated from Turkish by Maya staff

Zuhal Hanım evli, beş çocuk annesidir. Kuaför salonu işletiyor. Gençlik yıllarından beri bu mesleğe gönül vermiş gerekli eğitimleri alarak kendi kuaför salonunu açmıştır. İşinde başarılı olup çevresinde sevilen bir esnaftır. İş yerinde saç kesimi, boya, kaş, ağda gibi pek çok kuaförlük hizmeti sunuyor. İş yerinde elde ettiği ek gelirle çocuklarının eğitim giderlerini karşılıyor. Özel sektörde çalışan eşine destek oluyor. Mayadan kullandığı önceki dönem kredileri ile toplu kuaför malzeme alımlarında kar elde ettiğini ve memnun olduğunu belirtiyor. Zuhal Hanım Mayadan yedinci kredisini kullanıyor. Kredisi ile toptan şampuan ve saç boya çeşitleri aldı. İş yerinin kar oranını arttırmak ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak istiyor.