100%

funded

Total loan: $425

Nermin

, , Turkey / Retail

Nermin's loan finished fundraising,
but these similar borrowers just need a little more help to reach their goals!


A loan helped to buy bulks of cosmetics.


Nermin's story

Nermin is married and has one child. She sells cosmetics via a network system. She is a very sociable woman, and she promotes her products and gets orders in women’s gatherings. In this way, she is making a contribution to the family budget.

With the help of her eighth loan from Maya, Nermin bought bulks of cosmetics and increased the variety of her products. She wants to increase her sales and prepare a good future for her child.

Translated from Turkish by Maya staff

Nermin Hanım evli, bir çocuk annesidir. Network sistemi ile kozmetik ürün satışı yapıyor. Oldukça sosyal bir yaşantıya sahip olup gittiği her ortamda ürünlerini katalog üzerinde göstererek tanıtıyor. Ürünler ve kampanyalar hakkında müşterilerini bilgilendiriyor. Sipariş alıyor. Nermin Hanım satışlardan elde ettiği ek gelirle eşine ve aile bütçesine destek oluyor. Mayadan sekizinci kredisini kullanıyor. Kredisi ile toptan yeni sezon renklerinde kozmetik ürün çeşitleri aldı. Ürün çeşitliliğini ve sayısını arttırdı. Satışlarının artmasını ve çocuğuna iyi bir gelecek hazırlamak istiyor.