100%

funded

Total loan: $425

Sevgul

, , Turkey / Retail

Sevgul's loan finished fundraising, but these other borrowers need your support


A loan helped to buy cosmetic products.


Sevgul's story

Sevgul is married and has one child. She is selling cosmetics via a network system. She has been doing this for many years and this way she is making a contribution to the family budget.

She is very successful and promoted in the system. With the help of her previous loans from Maya, she bought bulk lots of products which made it possible to continue her business.

With the help of her seventh loan from Maya, she bought bulk lots of cosmetics for the season. She wants to increase her sales and help her daughter get a better education.Translated from Turkish by Maya staff

Sevgül Hanım evli, bir çocuk annesidir. Kozmetik ürün satışı yapıyor. Hem network sistemi ile hem de yakın çevresine ürünlerini satıyor. Uzun yıllardır bu şekilde kozmetik ürün çeşitleri satışı yaparak ek gelir elde ediyor. Eşine ve aile bütçesine destek oluyor. Satış yaptığı sistemde başarılı olup yükselmiştir. Sevgül Hanım Mayadan kullandığı önceki dönem kredileri ile toptan ürün alımları sayesinde işine devam edebilmesinde büyük önem taşıdığını belirtiyor. Mayadan yedinci kredisini kullanıyor. Kredisi ile yeni sezon renklerinde kozmetik ürün çeşitleri aldı. Satışlarının artmasını ve kızının iyi bir eğitim almasını istiyor.