Love making a difference with Kiva? Your donations keep us running.

Thank you for the impact you’ve made this year! Together we’ve funded more than 170,000 loans and raised more than $120 million for financially excluded people around the world. It costs us more than $3 to facilitate each $25 loan, and we rely on optional donations from individuals like you to cover our costs.

Other amount

100%

funded

Total loan: $150

Mevluduye

Eskişehir, Eskişehir Province, Turkey / Arts

Mevluduye's loan finished fundraising, but these other borrowers need your support


A loan helped to buy thread and scarves in bulk.


Mevluduye's story

Mevlüdüye is married and a mother of three. She makes needle lace at home. She laces the edges of scarves. This way she is making a contribution to the family budget. She has regular customers and makes her products upon request. She had trouble buying her materials. She was introduced to Maya by a friend and applied to expand her business. With the help of her first loan from Maya she bought thread and scarves in bulk.

Translated from Turkish by Maya staff

Mevlüdüye Hanım evli, üç çocuk annesidir. Evinde iğne oyası yapıyor. Yazma kenarı oyalıyor. Yaklaşık on yıldır bu şekilde ek gelir elde ediyor. Yakın çevresinde bu işi yaptığı bilindiği için düzenli olarak sipariş alarak istenilen ürünleri hazırlayarak satıyor. Zaman zaman malzeme alımlarında sıkıntılar yaşamıştır. Bir arkadaşının aracılığıyla Maya hakkında bilgi sahibi olmuş, işini geliştirmek için başvuruda bulunmuştur. Mayadan ilk kredisini kullanıyor. Kredisi ile toptan ip, yazma çeşitleri aldı.