100%

funded

Total loan: $175

Melek

Flag of Turkey
, , Turkey / Food

Melek's loan finished fundraising,
but these similar borrowers just need a little more help to reach their goals!


A loan helped to buy ingredients for her food production business.


Melek's story

Melek is divorced and a mother of two. She making flans, manti (Turkish ravioli) and sarma (spiced meat wrapped in grape leaves) at home and selling them.

She is getting orders for special occasions like birthdays and special gatherings and preparing her products. Her customers are very satisfied with her products and she has regular customers.

After her divorce, she started this to make her living. With the help of her previous loans from Maya she bought bulks of ingredients and improved her business.

With the help of her sixth loan from Maya she bought bulks of ingredients.

Translated from Turkish by Maya staff.

Melek Hanım bekâr iki çocuk annesidir. Evinde gıda üretimi yapıyor. Börek, mantı, yaprak sarma ve daha pek çok gıda ürünleri hazırlayarak satıyor. Özel günlere, doğum günleri gibi tüm özel günlere sipariş alarak istenilen ürünleri hazırlayarak satıyor. Ürünlerinin lezzetli olmasından dolayı müşterileri memnuniyetini sağlamış olup düzenli olarak sipariş veren müşterileri vardır. Eşinden ayrıldıktan sonra ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilmiştir. Mayadan kullandığı önceki dönem kredilerinin toplu malzeme alımlarında işini sürdürmesinde büyük katkısı olduğunu belirtiyor Mayadan altıncı kredisini kullanıyor. Kredisi ile toptan gıda üretim malzemelerini aldı.