100%

funded

Total loan: $450

Melek

, , Turkey / Retail

Melek's loan finished fundraising, but these other borrowers need your support


A loan helped to buy cosmetic products.


Melek's story

Melek is divorced and has one child. She is selling cosmetics and making her living and supporting her daughter with her school needs. She is very successful in this business and she has a strong character.

With the help of her previous loans from Maya she bought bulk cosmetics and expanded her business. With the help of her 11th loan from Maya she also bought bulk cosmetics. She wants to increase her sales.

Translated from Turkish by Maya staff

Melek Hanım bekâr, bir çocuk annesidir. Kozmetik ürün satışı yapıyor. Eşinde ayrı olup satışlardan elde ettiği ek gelirle kendi ihtiyaçlarını ve kızının eğitim masraflarını karşılayabiliyor. İşinde başarılı olup güçlü bir karakter yapısına sahiptir. Bu özelliği ile çevresinden ki kadınlara ve kızını da örnek oluyor. Mayadan kullandığı önceki dönem kredileri ile toplu malzeme alımlarının işini geliştirmesinde büyük katkısı olduğunu belirtiyor. Mayadan on birinci kredisini kullanıyor. Kredisi ile yeni sezon olan kozmetik ürün çeşitleri aldı. Müşterilerine satarak ekonomik olarak kazancının artmasını istiyor.