100%

funded

Total loan: $425

Ayse

Flag of Turkey
, , Turkey / Food

Ayse's loan finished fundraising,
but these similar borrowers just need a little more help to reach their goals!


A loan helped to buy grape leaves.


Ayse's story

Ayşe is married and a mother of two. She is making sarma (spiced meat wrapped in grape leaves) and selling them. This way she is making a contribution to the family budget. She is getting regular orders from the neighbors. Her customers are mostly working women.

With the help of her previous loans from Maya she bought bulks of ingredients and increased her profit and expanded her business. With the help of her sixth loan from Maya she bought bulks of grape leaves. She wants to increase her income and prepare a good future for her children.

Translated from Turkish by Maya staff

Ayşe Hanım evli, iki çocuk annesidir. Evinde asma yaprağından sarma yapıp satıyor. Bu sayede ek gelir elde ederek aile bütçesine destek oluyor. Yakın çevresinde bu işi yaptığı bilindiği için düzenli siparişler alıyor. Özellikle çalışan kadınlar tarafından düzenli siparişler alıyor. Ayşe Hanım Mayadan kullandığı önceki dönem kredileri ile toplu malzeme alımlarında kar elde ederek işini geliştirdi. Mayadan kullandığı altıncı kredisi ile toptan asma yaprağı alarak salamura yaptı. Ekonomik kazancını arttırmak ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak istiyor.