A loan of $1,525 helped a member to buy paper and edge cutting machines, and stamps.


Serap's Group's story

Serap is 32 years old and was born in Eskisehir. She is one of those ladies who started working as soon as she had completed her education. As a matter of fact, she had been working while studying on order to contribute to her family’s budget. Since she had devoted all her life to working, she had postponed the idea of marriage and only recently became engaged. As an eagerly devoted business woman following her graduation, she started working in the printing shop of her uncle without knowing anything about the business. Due to her eagerness and perseverance within a short time, she mastered the printing business. In time, when her uncle started a new business, he turned over the management and ownership of the printing house to Serap. Naturally she had some financial difficulties in the beginning and she still has, but she overcomes these difficulties with the support of Maya. She developed her business of the printing shop into the organization business, started entering into areas such as wedding invitations, and wedding candies. Currently she has very good customer connections. She will use the current loan from Maya via Kiva to buy paper and edge cutting machines, and stamps. These machines will help her to decrease her costs by keeping certain jobs in house which she had been previously outsourcing, thus increasing her profit. She always expresses her gratitude to Maya for their support.

The two other members of the group are marketing the products of a cleaning company both from home and from the store (with the support of Serap). They are thankful for the Maya loans, which provide them with working capital that enables them to buy products in bigger wholesale lots.


Translated from Turkish by Maya Volunteers

Serap ,27/07/1979 Eskişehir doğumlu.Serap Hanım, eğitimini bitirir bitirmez iş hayatına atılan kadınlardan biri.Aslında eğitimi devam ederken de çeşitli yerlerde çalışmış ve ailesinin bütçesine katkıda bulunmuş.Hayatını çalışmaya adayan Serap Hanım, hayatında bir eş edinmeyi bile hep ertelediği için bu sene nişanlanabilmiş.Hayatını önce iş kurmaya adamış,okulunu bitirdikten sonra eniştesinin matbasında hiç bilmediği bir işe başlamış ,başlangıçta konuyla ilgili hiçbirşey bilmiyormuş fakat o kadar azimle ve istekle işine sarılmış ki kısa zamanda bu işin erbabı olmuş sonrasında zamanın bir hediyesi olarak düşündüğü bir süreçte eniştesi başka bir alanda işe başlayınca matbasını serap hanım devralmış ilk dönem tabiki biraz maddi sıkıntıları olmuş halende bazı sıkıntıları olmaya devam ediyor ve bunu mayanın desteği ile kapatıyor.Matbaa işini büyüterek organizasyon işi ve düğün davetiyesi,nikah şekeri gibi alanlarada girmeye başlamış.Şu an Serap Hanım, çok iyi bir iş çevresine sahip bizden son çektiği kredisiyle kağıt kesme makinası ve köşe kesme aparatı ,kaşe alımı yapıcak böylelikle dışarıya parayla yaptırdığı bu işleri dükkanında kendi yaparak maliyetini fazlasıyla düşürüp kar yapacak.Maya’ya her zaman için desteklerinden dolayı minnet duygusunu dile getiriyor.
Diğer kalan 2 grup üyesi ise bir temizlik firmasının ürünlerinin pazarlamasını hem evden hemde serap hanımın desteğiyle dükkandan yapabiliyorlar,çekilen krediyle toplu bir şekilde mal getirmek ellerinde sürekli sermaya bulunmasının Maya’nın sayesinde olduğunu dile getirip teşekkür ediyorlar.

In this group: Serap , Esra, BerrinLoan details


Lenders and lending teamsLoan details