A loan of $1,125 helped to buy products.


Fatma's story

Fatma was born in 1970 in Sivrihisar. She is married with three children. Her husband is a civil servant and two of her children study at university. The other one goes to high school. She began her business life when her children's educational expenses increased. She wasn't happy with only her husband working, because she wanted to contribute to her family’s budget, so she stepped into the business world. Firstly, she started to work in a textile factory. At the beginning of her job in the textile factory, she did delivery and shift work. She found the job hard, but she didn't give up because if she quit her job, she wouldn't be able to support her children's education, and she was encouraged by this thought.

After that, she got the best job opportunity of her life. She partnered with the owner of a tailor shop with the help of someone close to her. She dedicated herself to this job. Later, her partner opened a new shop, so Fatma became the owner of the original shop.

Her biggest dream is to be an expert at her job and she wants to make her own shop a fashion house. She doesn't want her husband's contribution, because she wants to do everything by herself. She financed the rest of the shop with the Maya loan, as well as repairing the machines in the shop. She appreciates the Maya loan through Kiva and has shown that she has developed her business and is determined to continue to do so in the future.

Translated from Turkish by Maya Volunteers

Fatma Hanim 1970 Sivrihisar doğumlu. Evli ve 3 çocuk annesi . Eşi memur ve çocuklarının ikisi ünv.öğrencisi birisi lise. Fatma Hanım ,iş hayatına çocuklarının eğitim masrafları vb arttığında başlamış.Memur olarak çalışmakta olan eşinin tek maaşla evi geçindirmesine gönlü razı olmayan Fatma Hanım, hem kendi ayaklarının üzerinde durup hem de aile bütçesine katkıda bulunmak isteyince iş hayatına adım atmış. Bir giyim fabrikasında dikiş nakış üzerine çalışmaya başlamış ilk dönem bu işi öğrenene kadar getir götür işlerine bakmış ,vardiyalı çalışmış,bu konuda çok zorluklar çektiğini dile getiriyor fakat vazgeçmemiş çünkü çocuklarının eğitimi için çalışmak zorunda olmak onu hep daha çok kamçılamış. Fabrikanın zor çalışma şartlarına rağmen işini bırakmamış taki önüne hayatının fırsatı olarak tanımladığı terzi dükkanı çıkana kadar bir yakının aracılığı ile tanıştığı bir terzi dükkanına ortak olarak başlayan Fatma Hanım, daha da severek özenle işine sarılmış yanındaki ortağının bir başka yerde terzi dükkanı açıp gitmesiyle şu anda çalıştırdığı dükkan tamamen kendisine kalmış. Fatma Hanımın, en büyük hayali bu konuda çok iyi olmak ve dükkanını ileride bir moda evi durumuna getirebilmek bunu yaparken de eşinden maddi destek almak istemiyor çünkü eşi aile geçimini sağlıyor ve Fatma Hanım işi konusunda herşeyi kendi başarmak istiyor. Maya’dan kredi kullanarak dükkanının bir kirasını ödedi ve makinalarının bakımını yaptırabildi. Maya’ya minnettar olduğunu dile getiren Fatma Hanım ,azmiyle ve işine bağlılığıyla başarıya ulaşabileceğini şimdiden gösteriyor.Loan details


Lenders and lending teamsLoan details