Check out other loans that are currently fundraising!
Fatma
Fatma was born in 1970 in Sivrihisar. She is married with three children. Her husband is a civil servant and two of her children study at university. The other one goes to high school. She began her business life when her children's educational expenses increased. She wasn't happy with only her husband working, because she wanted to contribute to her family’s budget, so she stepped into the business world. Firstly, she started to work in a textile factory. At the beginning of her job in the textile factory, she did delivery and shift work. She found the job hard, but she didn't give up because if she quit her job, she wouldn't be able to support her children's education, and she was encouraged by this thought.

After that, she got the best job opportunity of her life. She partnered with the owner of a tailor shop with the help of someone close to her. She dedicated herself to this job. Later, her partner opened a new shop, so Fatma became the owner of the original shop.

Her biggest dream is to be an expert at her job and she wants to make her own shop a fashion house. She doesn't want her husband's contribution, because she wants to do everything by herself. She financed the rest of the shop with the Maya loan, as well as repairing the machines in the shop. She appreciates the Maya loan through Kiva and has shown that she has developed her business and is determined to continue to do so in the future.

Translated from Turkish by Maya Volunteers

Fatma Hanim 1970 Sivrihisar doğumlu. Evli ve 3 çocuk annesi . Eşi memur ve çocuklarının ikisi ünv.öğrencisi birisi lise. Fatma Hanım ,iş hayatına çocuklarının eğitim masrafları vb arttığında başlamış.Memur olarak çalışmakta olan eşinin tek maaşla evi geçindirmesine gönlü razı olmayan Fatma Hanım, hem kendi ayaklarının üzerinde durup hem de aile bütçesine katkıda bulunmak isteyince iş hayatına adım atmış. Bir giyim fabrikasında dikiş nakış üzerine çalışmaya başlamış ilk dönem bu işi öğrenene kadar getir götür işlerine bakmış ,vardiyalı çalışmış,bu konuda çok zorluklar çektiğini dile getiriyor fakat vazgeçmemiş çünkü çocuklarının eğitimi için çalışmak zorunda olmak onu hep daha çok kamçılamış. Fabrikanın zor çalışma şartlarına rağmen işini bırakmamış taki önüne hayatının fırsatı olarak tanımladığı terzi dükkanı çıkana kadar bir yakının aracılığı ile tanıştığı bir terzi dükkanına ortak olarak başlayan Fatma Hanım, daha da severek özenle işine sarılmış yanındaki ortağının bir başka yerde terzi dükkanı açıp gitmesiyle şu anda çalıştırdığı dükkan tamamen kendisine kalmış. Fatma Hanımın, en büyük hayali bu konuda çok iyi olmak ve dükkanını ileride bir moda evi durumuna getirebilmek bunu yaparken de eşinden maddi destek almak istemiyor çünkü eşi aile geçimini sağlıyor ve Fatma Hanım işi konusunda herşeyi kendi başarmak istiyor. Maya’dan kredi kullanarak dükkanının bir kirasını ödedi ve makinalarının bakımını yaptırabildi. Maya’ya minnettar olduğunu dile getiren Fatma Hanım ,azmiyle ve işine bağlılığıyla başarıya ulaşabileceğini şimdiden gösteriyor.

Additional Information

About Maya

Although Turkey is one of the largest economies in the region, it has not reached its potential for microfinance investment. Deficient legal structures for microfinance credit initiatives and lack of quality information about microfinance demand and structure in Turkey are the largest obstacles to improvements in the field. Under these challenging conditions, Maya provides group and individual loans to low-income women who lack access to the financial services they need in order to start or improve their own small-scale businesses. Maya borrowers are part of lending groups, but are posted to Kiva as individuals. Therefore, lenders are exposed to additional risk of default in the event that a member of this borrower's group defaults on her loan. Maya, established in 2002, was Turkey’s first microcredit program. Maya is Kiva’s first Field Partner in Turkey and posted its first loans in August 2011. Headquartered in Istanbul, Maya has four branch offices. For more information, visit Maya’s partner page.

About Turkey

 • $19,600
  Average annual income
 • 0
  View loans »
  Turkey Loans Fundraising
 • $286,425
  Funds lent in using Kiva
 • 1.8
  Turkey Lira (TRY) = $1 USD

Success!! The loan was 100% repaid

A loan of $1,125 helped Fatma to buy products.
100% repaid
Repayment Term
14 months (Additional Information)
Repayment Schedule
Monthly
Pre-Disbursed:
Mar 19, 2012
Listed
Apr 2, 2012
Currency Exchange Loss:
Possible
Ended:
Jul 3, 2012