Check out some available loans that are similar to this one!
Asli
Aslı was born in 1982. She is a married woman with three kids. Despite her young age, she manages to take good care of her family and kids. She got to know about Maya when she was selling cosmetics products from her house in order to support and contribute to her family. Her husband was working at Pinar, a Turkish water company. However as time passed, Asli and her husband decided to start their own business. They decided that whatever they did, Aslı would be able to work and to take care of her children at the same time. They decided to do what they knew best so they opened a distributing agency for a water company. This way her husband would keep doing his job and Asli would answer customers' phone calls. Aslı also could have her children with her at the store.

Aslı and her husband had financial difficulties, but they managed to open their distributing agency. With the loan from Maya, they are able to develop their business further. They are managing to reach more customers. Their dream is to buy other distribution outlets in Eskisehir so that their agency will be one of the main distributing agencies in the area. With this loan, Asli will buy 5 gallon bottled drinking water in bulk for their water distribution store. This business they've started means a lot to them since it is a way to improve their family's living standards.

Translated from Turkish by Maya Volunteers

Aslı Hanım, 1982 Eskişehir doğumlu evli ve 3 çocuk annesi.Genç yaşına rağmen 3 çocuğunun sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyor. Hem bir anne hem de bir iş kadını . Aslı Hanım, Maya ile tanıştığında evinden bir makyaj firmasının ürünlerinin satışını yapıyordu ve ailesine bu konuda destek olmaya çalışıyordu eşi ise pınar su bayisinde işçi olarak çalışmaktaydı. İlerleyen dönemlerde kendi işlerini kurmak istediler ve bu konuda fikir üretmeye başlayınca şöyle bir karar aldılar öyle bir iş yapmalıydılar ki Aslı Hanım, çocuklarının da yanında olmalıydı ve aynı zamanda işinin başında olmalıydı. Sonunda yapıcakları işe karar verdiler eşinin en iyi yaptığı ve bildiği iş içme suyu dağıtım işiydi ve bir bayi açabilirlerse hem eşi işini yapıcak hemde Aslı Hanım, bu iş yerinin başında duracak işleri yürütecekti. Maddi konuda çok sıkıntılar çekmelerine karşı yinede bayilik başvurusu aldılar ve eşi dağıtıma bakarken aslı hanımda dükkanın başında durup telefonla müşterilerin adreslerin siparişleri aldı ve bu süreçte çocukları da dükkanda yanındaydı. Maya'dan çektikleri kredi ile damacana sayısını çoğalttılar ve böylelikle daha fazla insana ulaşabilecekler şimdi en büyük hayalleri Eskişehirde ki birçok bölgenin bayiliğini alıp ana bayilerden biri olabilmek.Eşiyle beraber başladıkları bu iş onların ve çocuklarının geleceği insanlara su satarak hizmet verdikleri bu iş aslında onların can suyu oldu.

Additional Information

About Maya

Although Turkey is one of the largest economies in the region, it has not reached its potential for microfinance investment. Deficient legal structures for microfinance credit initiatives and lack of quality information about microfinance demand and structure in Turkey are the largest obstacles to improvements in the field. Under these challenging conditions, Maya provides group and individual loans to low-income women who lack access to the financial services they need in order to start or improve their own small-scale businesses. Maya borrowers are part of lending groups, but are posted to Kiva as individuals. Therefore, lenders are exposed to additional risk of default in the event that a member of this borrower's group defaults on her loan. Maya, established in 2002, was Turkey’s first microcredit program. Maya is Kiva’s first Field Partner in Turkey and posted its first loans in August 2011. Headquartered in Istanbul, Maya has four branch offices. For more information, visit Maya’s partner page.

About Turkey

 • $19,600
  Average annual income
 • 0
  View loans »
  Turkey Loans Fundraising
 • $300,250
  Funds lent in using Kiva
 • 1.8
  Turkey Lira (TRY) = $1 USD

Success!! The loan was 100% repaid

A loan of $850 helped Asli to buy 5 gallon bottled drinking water in bulk for her outlet store.
100% repaid
Repayment Term
12 months (Additional Information)
Repayment Schedule
Monthly
Pre-Disbursed:
Mar 19, 2012
Listed
Apr 2, 2012
Currency Exchange Loss:
Possible
Ended:
May 29, 2013