Check out some available loans that are similar to this one!
Maviş Group
In this Group: Zeynep, Nurgül, Sema
Zeynep is 32 years old and was born in Eskişehir. She is married with one child. Her husband is a taxi driver. Zeynep is a very sociable woman. She has good relationships with the people around her. She thinks that a woman should work, not stay at home. She established the idea that “before you consume, you need to produce” as her principle in life and has even spread this idea to her neighbours. She has been a member of Maya for two years.

After building her group, she and the group members have been doing various work, in order to contribute to meeting their families’ expenses. Zeynep didn’t have a chance to be educated, but it can be said that she is a non-educated artist. They have been creating very nice handicrafts and decorating items which can be regarded as pieces of art. While doing the sales of the art works via internet, now with the support of Maya, they opened a shop.

Zeynep has been selling the items she makes herself and the other group members' creations in this shop. With this loan, she will buy supplies. She is a good mother, a good wife and of course a good businesswoman. She has been a role model for her family and her child.

Translated from Turkish by Maya Volunteers

Zeynep , 27/10/1979 Eskişehir doğumlu. Evli ve bir çocuk annesi. Eşi ticari bir takside şöförlük yapan Zeynep Hanım, çok sosyal bir kadın. Çevresindekilerle iletişimi son derece iyi olan Zeynep Hanım, asla bir kadının evde çalışmadan oturmasını doğru bulmuyor. Tüketmek için önce üretmek gerek düşüncesini kendisine prensip olarak belirlemiş ve hatta etrafındaki komşularına kadar bu fikri aşılamış. 2 senedir Maya’nın üyesi ve kendi grubunu oluşturduktan sonra çok çeşitli işler yaparak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Zeynep Hanım, aslında eğitim alamamış, okullu değil ama alaylı bir sanatçı demek yanlış olmaz o kadar güzel el işleri ve süs eşyaları yapıyorlarki bunların her biri sanat eseri. El emeği göz nuru ile yapılan bu ürünlerin internet üzerinden satışını yaparken bunun yanında şimdi yine mayanında desteğiyle küçük ama çok sevimli bir dükkan açtı. Hem kendisinin hemde grup üyelerinin ürünlerinin satışını burdan yapıyor. Maya’dan aldığı kredi ile ürünler alacak. Ailesi ve özellikle çocuğununun azim ,başarı örneği olarak aldığı Zeynep Hanım, iyi bir anne,iyi bir eş ve tabi ki iyi bir iş kadını.
.

Additional Information

About Maya

Although Turkey is one of the largest economies in the region, it has not reached its potential for microfinance investment. Deficient legal structures for microfinance credit initiatives and lack of quality information about microfinance demand and structure in Turkey are the largest obstacles to improvements in the field. Under these challenging conditions, Maya provides group and individual loans to low-income women who lack access to the financial services they need in order to start or improve their own small-scale businesses. Maya borrowers are part of lending groups, but are posted to Kiva as individuals. Therefore, lenders are exposed to additional risk of default in the event that a member of this borrower's group defaults on her loan. Maya, established in 2002, was Turkey’s first microcredit program. Maya is Kiva’s first Field Partner in Turkey and posted its first loans in August 2011. Headquartered in Istanbul, Maya has four branch offices. For more information, visit Maya’s partner page.

This is a Group Loan

In a group loan, each member of the group receives an individual loan but is part of a larger group of individuals. The group is there to provide support to the members and to provide a system of peer pressure, but groups may or may not be formally bound by a group guarantee. In cases where there is a group guarantee, members of the group are responsible for paying back the loans of their fellow group members in the case of delinquency or default.

Kiva's Field Partners typically feature one borrower from a group. The loan description, sector, and other attributes for a group loan profile are determined by the featured borrower's loan. The other members of the group are not required to use their loans for the same purpose.

About Turkey

 • $19,600
  Average annual income
 • 0
  View loans »
  Turkey Loans Fundraising
 • $360,725
  Funds lent in using Kiva
 • 1.8
  Turkey Lira (TRY) = $1 USD

Success!! The loan was 100% repaid

A portion of Maviş Group's $1,550 loan helped a member to buy supplies for her handicrafts and decorating items.
100% repaid
Repayment Term
12 months (Additional Information)
Repayment Schedule
Monthly
Pre-Disbursed:
Mar 19, 2012
Listed
Mar 31, 2012
Currency Exchange Loss:
Possible
Ended:
May 29, 2013