Check out some available loans that are similar to this one!
Yunuslar Group
In this Group: Saniye, Ayşe, Saliha
Saniye (in the brown sweater on the left) is 35 years old and single. She was born in İstanbul. She always took responsibility for her whole family, quickly becoming the family matriarch. She earns her living selling clothing, pajamas, towels, etc. in the city bazaar, which she has been doing for eight years.

Saniye had many difficulties when she first started working, but now she has succeeded in streamlining her work and has now advanced so much that she takes her siblings to the bazaar and bought a car. When she started, she did not have a place in any bazaar or a definite customer base. She just knew she had to work. She could not imagine that the situation she finds herself in now would come.

To build up her customer base, Saniye went door to door with a bag; she did not have capital so she would just buy three to five items to sell and contribute to the household. In time, she was able to find her own space at the city's bazaars; she sent her siblings to every one of those bazaars. At that point, she needed a vehicle because their biggest problem was carrying the goods they brought to the bazaar. She says she created things out of thin air through borrowing.

Saniye always had problems getting inventory until she came into contact with Maya. Now she has been able to buy herself a car, achieving the most important step for her. Saniye still has expenses, such as her car payments and buying gas, but she is current with her payments.

Saniye is requesting a loan from Maya, which she will use to buy clothing, pajamas, and towels. She buys wholesale with the loan and is able to repay it before the due date.

Translated from Turkish by Maya Staff Volunteers,

Saniye, 1976 İstanbul doğumlu.Ailesinin ortanca çocuğu olmasına rağmen bütün bir ailenin sorumluluğunu üzerine alarak biranda ailenin reisi olmuş. Kendisini ailesine o kadar adamış ki evlilik bile düşünmemiş. Hayatını semt pazarlarında her çeşit giysi,pijama,havlu vb satışı yaparak kazanıyor.bu işe başlayalı 8 sene olmuş başlangıçta çok zorluklar çekmiş fakat şimdi işini düzene koymayı başarmış ve o kadar ilerletmişki şimdi yanında kardeşlerinide pazara çıkarıyor ve hatta aracını bile almış. Bu aşamaya gelene kadar çektiği zorlukları şu şekilde anlatıyor; bu işe başlarken herhangi bir pazarda yerim yoktu,belli bir müşteri çevrem yoktu sadece çalışmaya mecbur olduğumu biliyordum bu nedenle o kadar azimle ve istekle başladımki şu anda bulunduğum duram gelmeyi hayal bile edemezdim. Müşteri çevremi oluşturana kadar elimde çanta kapı kapı dolaştım,sermayem olmadığı için alabildiğim 3-5 parça şeyi satıyor evin geçimine katkıda bulunuyordum. Yaşlı bir anne ve babanın desteğime ihtiyacı vardi çünkü insan azmettikten sonra başaramayacağı şey yok. Zamanla birer birer de olsa semt pazarlarından kendime yer bulabildim ve o pazarlarların her birine kardeşlerimide gönderdim bu seferde araç sıkıntımız vardı çünkü aldığımız malları pazara götürmek en büyük sıkıntımız oluyordu bunları hep yoktan var ederek borçlanarak yapıyordum sermaye sıkıntımız mayayla tanışana kadar hep devam etti.bu süreçte kendime bir araç alabilmek benim için ön önemli aşama oldu şimdi tabiki hala sıkıntılarım oluyor arabanın masrafları ,benzin masrafları ama ben bunların üstesinden çok şükür gelebiyorum. Sermaye benim için ekmek demek bunu insanlardan gidip bize biraz borç verirmisiniz mal alıcam diyemezsiniz ,bankalar bizim gibi sosyal güvencesi olmayan insanlara çok sağlıklı bakmıyorlar ama Maya bizim kurtarıcımız gibi,her mal alımında çektiğimiz kredilerle gidip toptan mal getiriyoruz ve vadesinden çok önce kapatabiliyorum böylece tekrar kredim için açık bir kapım olduğunu bilmek bana güven veriyor. İyiki varsın maya teşekkürler.

Additional Information

About Maya

Although Turkey is one of the largest economies in the region, it has not reached its potential for microfinance investment. Deficient legal structures for microfinance credit initiatives and lack of quality information about microfinance demand and structure in Turkey are the largest obstacles to improvements in the field. Under these challenging conditions, Maya provides group and individual loans to low-income women who lack access to the financial services they need in order to start or improve their own small-scale businesses. Maya borrowers are part of lending groups, but are posted to Kiva as individuals. Therefore, lenders are exposed to additional risk of default in the event that a member of this borrower's group defaults on her loan. Maya, established in 2002, was Turkey’s first microcredit program. Maya is Kiva’s first Field Partner in Turkey and posted its first loans in August 2011. Headquartered in Istanbul, Maya has four branch offices. For more information, visit Maya’s partner page.

This is a Group Loan

In a group loan, each member of the group receives an individual loan but is part of a larger group of individuals. The group is there to provide support to the members and to provide a system of peer pressure, but groups may or may not be formally bound by a group guarantee. In cases where there is a group guarantee, members of the group are responsible for paying back the loans of their fellow group members in the case of delinquency or default.

Kiva's Field Partners typically feature one borrower from a group. The loan description, sector, and other attributes for a group loan profile are determined by the featured borrower's loan. The other members of the group are not required to use their loans for the same purpose.

About Turkey

 • $19,600
  Average annual income
 • 0
  View loans »
  Turkey Loans Fundraising
 • $282,575
  Funds lent in using Kiva
 • 1.8
  Turkey Lira (TRY) = $1 USD

Success!! The loan was 100% repaid

A portion of Yunuslar Group's $1,900 loan helped a member to buy clothing, pajamas, and towels.
100% repaid
Repayment Term
12 months (Additional Information)
Repayment Schedule
Monthly
Pre-Disbursed:
Feb 20, 2012
Listed
Mar 22, 2012
Currency Exchange Loss:
Possible
Ended:
Jul 3, 2012